Taiteilijaa kidutettiin eläinkokeita vastustavassa kampanjassa

24-vuotias Jacqueline Traide on performanssitaiteilija, jonka viimeisin teko on kokeilla eläinkokeita Lush-kampanjan nimissä. Lush on osa Fighting Animal Testing -kamppista, jota vetää Lush Fresh Handmade Cosmetics -niminen firma. Jo nimestä voi päätellä, että tuo firma ei eläinkokeita käytä.

Melko brutaalin näköistä jälkeä tällä videolla on, vaikka toki kyse on aika pienestä otannasta eläinkokeita (eikä Traide sentään taida ihan oikeasti kuolla käsittelyssä, vaikka performanssi siihen päättyykin).

10-tuntiseen performanssiin kuului mm. pakkosyöttöä, silmien ärsytystestausta, pikku piikityksiä ja vähän “sähköterapiaa”.


Posted

in

by

Comments

Leave a Reply

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.