Indie/folk-artisti Laura Gibson ensi kertaa Suomeen

Yhdysvaltalainen indie/folk-artisti Laura Gibson saapuu marraskuussa ensimmäistä kertaa Suomeen. Kansainvälisesti kehuttu laulaja-laulunkirjoittaja esiintyy Helsingin On The Rocksissa sunnuntaina 17. marraskuuta. Konsertin liput tulevat myyntiin Tiketissä keskiviikkona 14.8.2019.

Perinteisen folkin aineksia oivaltavasti kokeellisempaan äänipalettiin yhdistelevä Laura Gibson on jo pitkään nauttinut niin kriitikoiden kuin tiedostavan nykyfolk-yleisön suosiota. Muun muassa Regina Spektoriin ja Cat Poweriin rinnastettu muusikko julkaisi debyyttialbuminsa ”If You Come To Greet Me” vuonna 2006, ja on vuosien varrella tullut tunnetuksi etenkin tarkkanäköisistä ja oivaltavista lyriikoistaan. Luovaa kirjoittamistakin opiskelleen Gibsonin kuudes studioalbumi ”Goners” ilmestyi vuonna 2018. Suremista, traumoja ja katarsista hämmästyttävällä tarkkuudella käsittelevä albumi otettiin ylistäen vastaan kautta maailman.

KEIKKA
Su 17.11.2019 Helsinki, On The Rocks

LIPUT
Myyntiin ke 14.8.2019 klo 11.00
– ennakkoon Tiketistä alk. 15,5 EUR
– ovelta 16 EUR


Posted

in

by

Comments

Leave a Reply

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.