Kokeellisen elektronisen musiikin pioneeri Drew McDowall saapuu Suomeen. McDowall esittää kokeellisen musiikin pioneeriyhtye Coilin alun perin vuonna 1998 julkaistun ”Time Machines” -albumin Helsingin Ääniwallissa 13. toukokuuta. Konsertin liput tulevat myyntiin Tikettiin torstaina 5. maaliskuuta klo 9.00.
Skotlannissa syntynyt McDowall teki Coil-yhtyeen kanssa alun perin yhteistyötä, mutta oli myöhemmin sen virallinen jäsen yhdessä yhtyeen perustajien John Balancen ja Peter Christophersonin kanssa. Neljään osaan jaetun ”Time Machines” -albumin kappaleet ovat kukin nimetty sen psykedeelisen huumausaineen kemiallisen nimen mukaan, jonka vaikutuksen yhtye pyrki sähköisillä droneilla luomaan uudelleen.
Trion pyrkimyksenä oli luoda kuvainnollinen ”liukuma aika-avaruudessa” ja saavuttaa muun muassa tiibetiläisestä seremoniallisesta musiikista tuttu transsitila, jonka sekä yhtye että yleisö voisivat yhdessä kokea. Teoksesta muodostui hiljalleen 90- ja 2000-lukujen kokeellisen eletronisen musiikin koetinkivi, ja nyt yleisöllä on mahdollisuus olla osa tätä ainutlaatuista rituaalia myös Helsingissä.
McDowallin Time Machines -teoksen lisäksi Ääniwallissa nähdään illan aikana setit myös Puce Marylta ja Kali Malonelta.
Kööpenhaminalaistaiteilija Frederikke Hoffmeierin sooloprojekti Puce Mary venyttää noisen ja kokeellisen musiikin rajoja omintakeisella äänimaailmallaan. Viime syksynä PAN-levymerkillä (mm. Objekt, Pan Daijing, Rashad Becker) julkaistu “The Drought” on Hoffmeierin mukaan ammentanut inspiraationsa Charles Baudelairelta, Jean Genetiltä sekä elokuvaohjaaja Michelangelo Antonionilta, ja albumin kantavina teemoina ovat eloonjääminen ja transformaatio.
Kali Malone on Tukholmaan asettunut yhdysvaltalaissäveltäjä. Hänen tummaksi ja minimalistiseksi kuvailtu tuotantonsa yhdistelee akustista ja elektronista musiikkia ja käyttää hyödykseen ainutlaatuisia virejärjestelmiä minimalistisessa muodossa. Malonen kolmas kokopitkä albumi, urkumusiikin ympärille rakennettu ”The Sacrificial Code”, ilmestyi viime vuonna.
KEIKKA
Ke 13. toukokuuta, Helsinki, Ääniwalli
LIPUT
Myyntiin 5.3.2020 klo 9.00
– ennakkoon Tiketistä alk. 27,50 EUR
– ovelta 29 EUR
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.