Deep Purple
Nokia Arena, Tampere
12.6.2026
Heinäkuussa ties kuinka monennen studioalbuminsa julkaiseva hard rock -dinosaurus Deep Purple ilahdutti kesäkuussa suomalaisia kahden areenakeikan verran. Keikoista jälkimmäinen veti Tampereen Nokia-areenalle perjantai-illan viettoon noin 8 000 kuulijaa, kun edellisiltana Espoossa paikalla oli runsaat 5 000 korvaparia. Ainakin Tampereella kuulijat saivat mukavasti vastinetta rahoilleen, sillä Purplen herrat olivat pääosin varsin hyvässä vedossa eikä puolitoistatuntinen show ollut onneksi pelkkää suurimmilla hiteillä ratsastusta.
Huom! Kuvat saa klikattua isommiksi.

Illan suurin huolenaihe etukäteen ainakin allekirjoittaneelle oli, miten viime kesänä kahdeksankymmenen ikävuoden merkkipaalun ylittäneen Ian Gillanin äänijänteet kestäisivät varsinkin ne tiettyjen biisien kaikkein kovimmin ja korkeimmalta vedettävät kohdat. Alku enteilikin pahaa: keikan aloittaneen Highway Star -hitin aikana Gillanin tulkinta oli harmillisen pihisevää ja tukkoista. Myöhemmin kuullun Space Truckin’ -klassikon hän puolestaan aloitti kyllä ehkä illan komeimmalla karjahduksella, mutta saman biisin ”Come on, Come on” -huudahdukset jäivätkin sitten pahasti piippuun.


Onneksi mestarin ääni kuulosti kuitenkin huomattavasti kirkkaammalta suurimman osan keikasta. Muun muassa Purplen tämän vuosikymmenen tuotokset Arrogant Boy ja Lazy Sod istuivat Gillanin nykyiseen äänivarantoon selvästi paremmin kuin monet nuoruusvuosien revittelyt. Kaikkein parhaat tyylipisteet hän ansaitsi When a Blind Man Cries -slovarista. Sen aikana kuultiin myös Gillanin huuliharppusoolo, ja samaa soittimeen hän puhkui eloa uudessa Diablo-biisissä.


Jos Gillanin suorituksista jäi vähän jossiteltavaa, muu bändi oli todella timanttisessa vedossa koko illan. Komppiryhmän Roger Glover ja Ian Paice takoivat soittimiaan tyylikkään ilmavasti. Bändin ”juniori”, kitaristi Simon McBride operoi kitaraansa sellaisella varmuudella, että tuskin kovin monella tuli ikävä Steve Morsea tai Richie Blackmorea.


Kaikkein sykähdyttävimpiä olivat kuitenkin kosketin- ja hammond-velho Don Aireyn suoritukset – niin soolot, tiluttelut, komppaukset kuin komeat vuoropuhelutkin hänen ja McBriden välillä. Makeinta mannaa Airey tarjoili Lazy-biisin maalailullaan ja juoksutuksillaan, joiden aikana hän ehti myös hauskuuttaa yleisöä siemailemalla teatraalisesti punaviiniä.


Pisteet myös Aireyn kosketinrivistön reunalla nököttäneestä, vanhan bändikaverinsa Ozzy Osbournen muovifiguurista, jonka tarkkasilmäisimmät saattoivat bongata. Sen sijaan tuskin keneltäkään jäivät huomaamatta pitkät pätkät Finlandiaa, jotka hän luritteli oman soolobiisinsä loppuun suurten suosionosoitusten saattelemana.



Deep Purplella on takanaan uskomattomasti jo lähes puolen vuosisadan mittainen ura. Loppua ei näy, eikä ainakaan Tampereen keikan perusteella sille ole mitään syytäkään. Tällekin vuodelle buukattuna on yli 80 Purple-keikkaa lähes 30 eri maassa. Esimerkiksi heinäkuussa viisikko suuntaan jazz-festareille Sveitsin Montreux’hön. Saa nähdä, tapahtuuko kaupungissa tälläkin kertaa Purplen vierailun yhteydessä jotain, jonka seurauksena syntyy rockhistoriaan jäävää musiikkia…

Deep Purple Tampereella 12.6.2026:
- Highway Star
- A Bit on the Side
- Hard Lovin’ Man
- Into the Fire
(kitarasoolo / Simon McBride) - Arrogant Boy
- Lazy Sod
- Lazy
- When a Blind Man Cries
- Diablo
(kosketinsoolo / Don Airey) - Rapture of the Deep
- Space Truckin’
- Smoke on the Water
- Guinnesis
- Hush
- Black Night
Teksti ja kuvat: Olli Koikkalainen
etunimi.sukunimi@noise.fi

Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.