Päiväannos: Ancestors – On The Wind

Noisen uusi Päiväannos-sarja tarjoaa päivittäisen N-vitamiini-annoksen yhden musiikkikappaleen muodossa – genrerajoista välittämättä. Seuraa Päiväannos-sarjaa myös tilaamalla se Spotify-soittolistana.

Amerikkaisen Ancestorsin keikka tämän vuoden Roadburnissa oli monien mielestä yksi festareiden huippuhetkistä. Tasaisesti Pink Floydin, King Crimsomin, Black Sabbathin ja Hawkwindin tuotannosta ammentava bändi on julkaissut juuri kolmannen albuminsa In Dreams and Time. On The Wind -kappale päivittää oivallisesti Pink Floydille ominaisen eeppisen dramatiikan tälle vuosikymmenelle. Vai mitä mieltä olette?

[youtube ZWxEwLUfOyg]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.