Sodom – One Night In Bangkok
Saksan legendaarisimpiin ja samalla iäkkäimpiin lukeutuva thrash-pumppu Sodom otti ja lähti nauhoittamaan kolmatta livelevyään Thaimaaseen. Bändi ei halunnut taltioida tavallista keikkaa festareilla tai joissakin kissanristiäisissä, vaan tunnelman varmistamiseksi lavan eteen haluttiin bändistä aidosti pitäviä ihmisiä. Ilmeisesti saksalainen metalli sitten uppoaa thaimaalaisiin. Kolmikko löysi itsensä Kaukoidästä ja taitavan roudarin avulla thaimaalaisten antiikkisista ämppäreistä saatiin irti sen verran tehoa, että keikka voitiin soittaa ja nauhoittaa.
One Night in Bangkok leviää sopuisasti kahdelle levylle ja bonuksena tarjotaan vielä videota Among the Weirdcong -vedosta. Soitto kulkee hyvin ja rutinoidusti, onhan bändi ehtinytkin jo heittää pari keikkaa uransa aikana. Ace of Spadeskin runtataan innokkaan yleisön korvista sisään keikan loppupuolella. Hitaat ja nopeammat kappaleet nivoutuvat yhteen sulavasti ja Tom Angelripperin raakkuminen elävöittää biisejä mukavasti, vaikka ikää alkaakin jo olla.
Tuplalive on luonnollisesti bändin ystäville pakko-ostos, ja eiköhän se heidän levyhyllyissään jo olekin.
Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2003-09-16
Arvostelija : Antti Kavonen
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.