Levyarvostelut

Tytär – Kääntöpuoli

Voi hiton pölvästit! Nauhoittaa nyt tappokamaa ja jättää nauhat vuosikausiksi jonnekin lattialle lojumaan. On siinä meillä neropatit! Yhtyeen puolustukseksi on tosin laskettava se, että Kääntöpuoli-EP syntyi vuonna 2002 olosuhteissa, joissa koko yhtyeen olemassaolo oli vaakalaudalla. Tunnelmat eivät olleet kovin hilpeät Tytär-leirissä, mikä on helppo uskoa tätä vasta hiljattain lopulliseen muotoonsa saatettua äänitettä kuunnellessa.

Tämä Tytär on kaikkea muuta kuin salonkikelpoinen pikku lettipää. Solisti Wile rääkyy voimasanoin sävytettyjä lauseita, ja jotain materiaalin luonteesta kertoo se, että tässä tapauksessa kirosanojen paljous ei häiritse tippaakaan. Kun teatraalinen tulkinta yhdistetään rujoon ja brutaaliin, mutta silti monivivahteiseen metalliseen rokkaukseen on jälki murhaavaa. Oman pikantin lisänsä yhtyeen ulosantiin tuo helvetinpasuuna, joka tarpeen mukaan joko keventää tai syventää entisestään Tyttären suoltamaa ahdistusta.

Neljän raa’an runttauksen jälkeen Tytär rauhoittuu EP:n päättävällä Eksyvät-raidalla, jonka rautalankasävyt muistuttavat selvimmin vuoden 2007 Valontuoja-debyytistä. Vaikka kyseinen tuotos ei itseäni täysin vakuuttanut, toimii Eksyvät tässä yhteydessä sopivana päätöksenä aggressioiden sävyttämälle matkalle. EP on juuri oikea formaatti tämän kaltaiselle musiikille; täyspitkä saattaisi olla jo turhan tuhti haaste poskilihaksille.

Arvosana : 5/5
Arvostelu julkaistu : 2009-02-24
Arvostelija : Jukka Kastinen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.