Runneltu – Demo 2008
”Pahuus nauttii suosiota/ympärillään suurta kaaosta”, mikäli saan selvän lahtelaisen Runnellun äkäisesti huudetuista lyriikoista. Näinhän se on, ja kun ajat ovat äärimmäiset, niin äärimmäistä on musiikkikin. Lahtelaisnelikko runnoo hardcorensa metallisena ja grindgore-mausteita sopivasti ripotellen – ja mikä hienointa, selvällä suomen kielellä. ”Peruskauraa”, voisi kuitenkin todeta vielä ainakin tässä vaiheessa bändin uraa. Kyllähän tämä toimii siinä missä muukin kaahaus ja joukossa on keskimääräistä parempia riffejä, mutta ei tällä toisaalta nousta esiin satojen muiden harkkibändien harmaasta massasta. Potentiaalia löytyy, sillä tämäkin levy rullaa jotenkin vaivattomasti ja tiukasti.
Ihmetystä muuten herättää se, että bändi on julkaissut jo aikaisemmin kaksi demoa, ja tämäkin on otsikoitu Demo 2008:ksi. Siis mitä. Tämähän oli punkkia ja nyt on omakustanteiden aikakausi. Mielestäni lätty on genressään niin valmista kauraa, että sitä voisi ihan hyvin jo täysiveriseksi ep:ksikin nimittää. Joko siis eivät ole jaksaneet tehdä kansia, tai sitten tyrkyttävät levyään jollekin BMG:lle. Kunnolliset kannet olisivat antaneet voimallisemman vaikutelman, ja myös niistä lyriikoista olisi kiva saada selvää. Mutta kuten todettua, lupaavaa meininkiä.
Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2008-12-07
Arvostelija : Lauri Myllymäki
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.