P.O.D. – When Angels & Serpents Dance
P.O.D. nousi melkoiseen platinakastiin vuosiluvun kellottaessa lukemia 2001. Tuolloin julkaistiin Satellite-albumi, jolta irrotettu Alive-single muodostui suureksi hitiksi. Tuolloin nu-metal, rapcore ja vastaavat genret olivat suhteellisen suuren suosionsa piikkipaikoilla. Nyt noiden määrittelyjen kanssa joutuu olemaan varsin tarkkana, sillä leimautuminen ja lokaan polkeminen ovat suorastaan sääntönä.
Vuoden 2006 Testify-albumilla yhtye sai tuta markkinoiden muuttumisen ja sitä myöden suuren levy-yhtiön tossua kannikoihinsa. Tämä uutukainen on tehty varsin pienelle yhtiölle, joka on bändin ideologien mukaisesti myös kristillinen toimija. Samalla kun tällä albumilla on kaikuja menneestä ja hyvästä ajasta, niin suurimmalta osin tilalle on tullut hieman nykypäivän normien mukaisesti katu-uskottavampaa musisointia. Myös musiikillinen kristillisyys tuntuu olevan hieman suuremmassa asemassa, ja se kuuluu myös sävelissä, eikä pelkästään sanoituksissa.
Suuria hittejä levyllä ei ole, vaikka avausraita Addicted on melko lähellä yhtyeen aikaisempia isoja numeroita. Avauksen jälkeen vastaan tulee huomattavasti kestävämpää ja tasaisempaa materiaalia sitäkin enemmän. Esimerkiksi It Can’t Rain Every Day on aiemmasta materiaalista poiketen kaunis akustinen kappale. Shine With Me on tarttuva ilman turhia revittelyjä, sekä mutkaton ja keskiosaltaan jopa hieman seesteinen.
Seesteisyyden, akustisuuden ja laimean hittihakuisuuden lisäksi levyllä on mielenkiintoinen vierailijakaksikko, joka tuo kappaleisiin mukanaan muutakin kuin laulua. Mike Muirin tähdittämä Kaliforn-Eye-A kulkee soitannollisesti ajoittain jopa vierailevan solistin emobändin vierellä. Toinen vokalistivieras löytyy levyn raskaimmalta ja metallisimmalta God Forbid -nimiseltä kappaleelta. Vieraan monotoninen ja raaka lauluääni on monelle tuttua Helmetin keulalta.
Vaikka kappaleiden tarttuvuus ei ole lähelläkään aiemmin kuultuja tasoja, niin sielun ja rauhan lisääminen materiaaliin on tehnyt siitä huomattavasti kestävämmän. Samalla moniulotteisuuden määrä on selkeästi kasvanut, eikä yhtyeen kertakäyttöhyödykkeen leima ole enää niin syvässä. Tosin ajoittainen epätasaisuus laskee tasoa hieman, mutta yhtyeen olemassaolo on joka tapauksessa perusteltua.
Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2009-01-07
Arvostelija : Jarno Leivo
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.
Comments
One response to “Levyarvostelut”
[…] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]