Stereophonics – You Gotta Go There To Come Back
Toisin kuin brittipopin suuret nimet, Stereophonics on päässyt nauttimaan suosiostaan lähinnä vain brittirajojen sisäpuolella. Eikä tilanne muutu nytkään. Stereophonicsin tuore You Gotta Go There To Come Back on ollut meikäläisissäkin levykaupoissa jo jonkin aikaa, mutta se ei ole vaikuttanut suomalaiseen kuulijakuntaan juuri mitenkään.
Levy lähtee käyntiin kappaleen Help Me (She’s Out Of Her Mind) kevyellä poljennolla, ja samoilla linjoilla jatketaan loppuun asti. Populäärit sävellykset on kuorrutettu harkitun räkäisellä kitarasoundilla ja vokalisti Kelly Jonesin raasteisella laulutulkinnalla. Aluksi yhdistelmä tuntuu mukavalta ja leppoisa fiilis hyvältä, mutta aivan loppuun asti linja ei jaksa kantaa. Kappaleiden positiivinen mieliala alkaa levyn loppupuolella rasittaa, eivätkä edes pienet kosketinlisät onnistu juurikaan maustamaan suoraan eetteriin tuotettua materiaalia. Kulissit sortuvat, ja Stereophonics paljastuu Oasiksen, Blurin ja kumppaneiden nostaman myrskyn jälkiaalloissa ratsastavaksi laihaksi vetelehtijäksi.
On harmillista, että näinkin hyvin toteutettu musiikki – joka on lähtenyt osaavien ihmisten käsistä – on näinkin sisällötöntä. You Gotta Go There To Come Back tippuu mukavasti kevyenä taustamusiikkina, mutta jos musiikki ei tee kuulijaa selkeästi hyvälle tai huonolle tuulelle, se on yleensä kovin merkityksetöntä. Niin nytkin.
Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2003-08-13
Arvostelija : Kalle Heino
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.