Levyarvostelut

Sveden Passive – Vahvoja liikkeitä

Sveden Passive on pietarsaarelaisista osin jo muista yhteyksistä tutuista ämseistä koostuva sujuvan kolmikielinen kollektiivi. Vahvoja liikkeitä on ryhmän toinen kokopitkä, ja ainakin Alamaalta on kuultu aiemmin soolomateriaalia sekä duetointia tälläkin levyllä vierailevan Solosen kanssa.

Jostakin oudosta kehityskulusta johtuen piskuinen Pietarsaari on tuttu paikka Suomen hiphopkartalla, vähän samaan tapaan kuin Porvoo tai Rovaniemi. Ainakin Mikrofonistit ja englanninkielinen Second Class Citizens ovat sieltä jo aiemmin ponnistaneet ja polkua ehkä tasoittaneetkin, ja nyt Sveden Passive osoittaa, ettei kaupunkia turhaan räppipiireissä kartalta tunnisteta.

Vahvoja liikkeitä -levyllä tuotannosta vastaa pääasiassa Alamaa. Lisäksi biittisektorilla panoksensa kantavat Passiven jäsenistä Antisankari ja Magy-Soul sekä vierailevana Eetee, joka myös räppää yhdellä raidalla hieman Busta Rhymes -hengessä.

Uudemmista rapkyvyistä heti huomaa, että erityisesti Ilmari ja ryhmän englanninkielinen jäsen Poethics tekevät ryminällä tuloaan. Ilmari on varsin sujuvine flowneen mukana melkein jokaisella albumin raidalla luoden yhdessä Neon, Alamaan ja ruotsinkielisen Saimonin kanssa tunnistettavan Passive-soundin. Poethics esiintyy valitettavasti vain muutamassa biisissä, mutta tämänkin näytteen perusteella voi sanoa, että kyseessä on yksi sujuvimman kuuloisista kotimaisista enkku-mc:istä.

Neon soundi on ajoittain ärsyttävän kimeä ja epäselvä: intonaatiosta ei välttämättä selviä edes kieli. Kuitenkin sanottavan sisältö on varsin monipuolinen ja teknisesti kiinnostava. Ruotsinkielinen Saimon pärisyttää suomenruotsin ärrää niin että sylki lentää. Hauska kuriositeetti sekin. Näiden lisäksi levyllä räppäävät Antisankari ja Magy-Soul, ja Joonah toastaa hieman reggaesoundeja muutamalla raidalla.

Vahvoja liikkeitä jatkaa hyvin kollektiivin viime vuonna alkanutta julkaisumatkaa. Melko samoilla linjoilla mennään kaikin puolin, mutta tuo linja on soundillisesti omapäinen ja – yksinkertaisesti laadukas. Ei mitään maailmaa mullistavaa, mutta varsin varmaa, taattua Sveden-laatua, johon oleellisesti kuuluu monen mc:n panos ilman, että paketti levähtäisi käsiin: jokainen levyn raita toimii kokonaisuutena huolimatta huomattavasta määrästä omapäisiä tarinankertojia. Yksittäisistä raidoista esiin nousevat erityisesti Saatanan ihanaa tykkeine biitteineen sekä samaten Alamaan tuottama Toivost varsin erinomaisine ja pysäyttävine lyriikoineen (oikeastaan kaikkien raidalla esiintyvien mc:iden kohdalla). Superaikuisen hauskat riimit leppoisamman elämäntyylin puolesta ovat myös maininnan arvoisia, samoin kuin hieman erilainen raita, Magy-Soulin tuottama, orgaanisesti soiva Hetki venähtää.

Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2008-12-08
Arvostelija : Perttu Kantonen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.