Levyarvostelut

No Return – Manipulated Mind

Jokin aika sitten osallistuin työni puolesta seminaariin, missä ruodittiin ensinnäkin terveydenhuollon apokalyptistä tulevaisuutta kuin myös juuri Kauhajoella järkytettyä nuorison henkistä olotilaa. Ensimmäinen luennoitsija tuomitsi suoralta kädeltä nuorten katselemat kauhuelokuvat (”Oletteko katsoneet sellaista ja menneet heti nukkumaan?”) ja tietokonepelit (”Niissähän etenee vain tappamalla!”). Toinen luennoitsija oli suupaltimpi virkamies ja korosti, ettei koulutus tai raha määrittele ihmiselämän arvoa: ”Ihmisen ei pitäisi kysyä, mitä opin tänään vaan mitä koin tänään. Kokemukset ratkaisevat!”, hän oli varma. Siinä luennoitsijat kumosivat toisensa huomaamattaan. Koen, olen siis olemassa – ja tässä maailman ajassa kokemuksia pitää hakea äärimmäisyyksistäkin.

Ranskalainen No Return on Zen Caféen Aamuisin: yhtye luottaa tasaiseen kahdeksasta neljään -ajattelutapaan, mutta yhtä kaikki on itseensä tyytyväinen ja ansaitsee enemmän kuin bruttokansantuote palkansaajaa kohden.

Manipulated Mind -levystä on vaikea saada päivittäistä kokemusta irti. Tavanomaisella tavalla levy on kuitenkin nautittava, aivan kuten sellaiset arjensankarit kuin hollantilaisen Detonationin Emission Phase viime vuonna, puolalaisen Scepticin Unbeliever’s Script neljä vuotta sitten tai myös hollantilaisen Creepmimen Chiaroscuro 13 vuotta sitten.

Kaikkia neljää levyä yhdistää ekonominen kappaleiden sävellystyyli, jossa tarttuvuus ja tekninen suoritus ovat tasapainossa. Yhtä lailla kaikki levyt tipahtavat tyylilajillisesti usealle tontille: No Returninkin musiikissa on yksinkertaisen vahvasti riffittelevää ruotsi-deathiä (Dimension Zero), hieman näppärämpää thrash-kitarointia (Testament) ja lopulta melodisesti läsnäolevaa perinteisempää metallia (Nevermore).

Jos pidetään viitekehys edelleen kolmessa mainitsemassani esimerkkilevyssä, on No Return näistä yhtyeistä vanhin. Bändi on perustettu Margaret Thatcherin valtakaudella ja Manipulated Mind on sen kahdeksas albumi. Olkoon nuo vuodet esimerkki periksiantamattomuudesta, ei kykenemättömyydestä tehdä mitään muuta.

Manipulated Mindia voi silti arvostaa vain, jos tunnistaa arkimetallin – tai bruttokansanmetallin! – käsitteen. Mitään tappamista tai unien menettämistä yhtye ei kykene tuottamaan.

Arvosana : 2/5
Arvostelu julkaistu : 2008-11-07
Arvostelija : Teemu Lampinen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.