Levyarvostelut

Myne – Myne

Turkulainen Myne on tavallista mielenkiintoisempi tulokas indie/emorock-bändien alati paisuvaan joukkoon. Porukan debyyttialbumi on lajissaan jopa yllättävän laadukas ja vahvatunnelmainen paketti.

Mynen kappaleet eivät ole radion soittolistat mielessä tehtyjä hittihakuisia vetäisyjä vaan pitkähköjä, maalailevia ja rauhallisesti kehittyviä teoksia. Yksinkertaiset mutta voimakkaat kitarakuviot kannattelevat biisejä vaivattomasti. Bändille voi antaa kehuja myös teknisten suoritusten osalta: yhteensoitto on tiukkaa ja vokalisti-kitaristi Mika Mäkilaakson lauluäänikin kuulostaa varsin hyvältä. Levyn kahdeksasta raidasta kovimman vaikutuksen tekevät hiukan Mewn mieleen tuova The Last Love Song sekä Maiden of the Desert.

Loppua kohden albumin biisit alkavat kuitenkin tuntua hieman liikaa toistensa kaltaisilta, erityisesti laulumelodiat kulkevat melko samoja latuja kappaleesta toiseen. Niinpä arvosana jää vielä tällä erää kolmeen pisteeseen. Tuosta huolimatta Myne on erittäin lupaava nimi, joka ansaitsee huomiota – ja toivottavasti sitä myös saa, pikkuruisesta levy-yhtiöstään ja matalasta profiilistaan huolimatta.

Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2008-09-09
Arvostelija : Juho Typpö

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.