Levyarvostelut

Mambohammer – Mambohammer

Laika & The Cosmonautsin laitettua pillit pussiin on Suomessa entistä enemmän elintilaa autenttiselle instrumentaalirockille. Mambohammer-trio paikkaa oivasti tätä saumaa. Bändin jäsenet ovat aiemmin tuttuja mm. Anal Thunderin, Pronssisen Pokaalin ja toisen surf-bändin The Verticalsin riveistä. Joukossa jälleen tiivistyy lappeenrantalainen hulluus.

Viiden biisin EP ei sisällä yhtään varsinaista hittiä, mutta kokonaisuus on harkitun tyylikäs. Alkuun runtataan pari ripeämpää surfrock-raitaa Dead City ja Mambohammer. Medicine Waterilla tiputetaan sopivasti tempoa, ennen Suzuki Samurai finaalia. Miss Mantis puolestaan flirttailee kotimaisen rautalangan ensimmäisella aallolla. Mambon biisinrustaaja vaikuttaa myös The Verticalssin riveissä. Yhtälailla tämän olisi voinut julkaista emobändin nimellä. Mikä lienee sitten se todellinen motiivi? Jokatapauksessa tappavan tehokas EP tämä on. Vain se viimeinen kuolettavan tarkka osuma puuttuu.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2009-01-25
Arvostelija : Jarkko Veijalainen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.