Viikate – Marraskuun Singlet
Tunnetusti ruokotonta levytystahtia pitävä Viikate ei hellitä: kovasti
kehuja keränneiden Marraskuun
laulut -pitkäsoittojen jatkoksi julkaistaan nyt kokoelma, jolle on
kasattu levyiltä julkaistut
singlet B-puolineen. Vitsi on siinä, että singlejä oli julkaistun neljän
sijasta tarkoitus olla peräti
seitsemän, ja ne kaikki on nyt ladottu samalle kiekolle. Yksi B-puoli per
single -matematiikalla
kokoelman anniksi saadaan siis kolme aiemmin julkaisematonta kappaletta.
Niiden lisäksi myyntivalttina
on rajoitettu painosmäärä: CD-versiota on painettu 4000 kappaletta,
vinyylimallia puolestaan 500.
Marraskuun ykkösosan rokkirallit ja kakkososan kaihoisat vedot ovat yksittäisinä kappaleina vähintäänkin toimivia, mutta kokoelmamuodossa ne eivät hieman yllättäen sovi yhteen saumattomasti. Viikatteelle tyypillinen 10 minuutin single on parhaimmillaan eheä kuuntelukokonaisuus, ja näiden herkkupalojen latominen mekaanisesti peräkkäin tekee kuuntelusta hieman hajanaista. Eheitä ovat olleet myös Viikatteen pitkäsoitot, ja kun kokoelmalla joka toinen raita edustaa hittimateriaalia ja B-puolet pääsääntöisesti kokeilevampia tyylisuuntia, kokonaisuus sirpaloituu entisestään.
Aiemmin kuulemattomat raidat edustavat taattua V-laatua, mutta tuntuu hieman kohtuuttomalta patistaa fanit kokonaisen levyn ostoon kolmen kappaleen vuoksi. Idea tietyn aikakauden singlejen niputtamisesta samalle levylle on sinänsä ihan mielenkiintoinen, mutta koska niiden alkuperäisestä julkaisusta on vielä niin lyhyt aika, uusien raitojen julkaisua olisi ehkä kannattanut harkita jonkin tulevan EP:n mukana. Sellaisia ahkeralta orkesterilta on nimittäin varmasti tulossa, ja kiirettä riittää myös keikkarintamalla: mainostettuihin “muutamaan, harvaan ja valittuun” esiintymiseen sisältyy suunnilleen niin paljon festivaaleilla rymyämistä kuin kalenteriin mahtuu.
Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2008-07-16
Arvostelija : Antti Kavonen
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.