Levyarvostelut

First Floor Power – Don´t Back Down

Malmön kehuttu ryhmä koki suuren muutoksen kolmannelle albumilleen, kun kantavana voimana toiminut Jenny Wilson päätti panostaa soolouran ja kahden lapsen muodostamaan yhtälöön. Vaikka Jenny on varsin suuresti yhtyeen soundimaailmaan vaikuttanut, sai jäljelle jäänyt kolmikko kaikesta huolimatta loihdittua albumin, joka varmasti tyydyttää skeptisetkin yhtyeen fanit.

Mutta tyydyttääkö se tavanomaisemman kuulijan? Albumilla on hetkensä, mutta suurimmalta osin se vieraannuttaa. Ajoittain yhtyeen kotikutoisen popahtavassa musiikissa on liikaa hissuttelun ja tyhjänpäiväisyyden aihioita. Toisinaan bändi taas onnistuu kuulostamaan varsin innovatiiviselta. Siitä esimerkkinä God Damn Your Fingers, joka pitää epärytmisyydellään otteessaan varsin mukavasti. The Jacket puolestaan esittelee hienosti tunnelmallisuutta luovan basson ja Sara Wilsonin laulua, joka on huomattavasti tunnelmallisempi ja uniikimpi kuin Karl Jonas Winqvistin haluton narina.

Vaikka First Floor Power on varsin kotikutoisen oloinen yhtye, ei se onnistu luomaan tälle levylle millään muotoa sympaattista kokonaisuutta. Kappaleiden taso ei kestä vertailua, eikä ideoinnissa ole aina onnistuttu välittämään sitä ajatusta, joka on tähtäimessä ollut. Turhanpäiväiset kappaleet nousevat valitettavasti pääosaan, sillä niitä on albumista lähes puolet. Kaikkein tyhjänpäiväisimpänä häärää kattiloiden kilistelyä muistuttavalla kalkkeella höystetty tekotaiteellinen People in the Shadows.

Mikäli yhtye olisi amerikkalainen tai ranskalainen, olisi sen osa musiikkimaailmasta huomattavasti suurempi kuin mitä se nyt on. Kenties Wilsonin siskoksista Jenny tajusi mitä on tulossa ja hyppäsi uppoavasta laivasta juuri oikealla hetkellä.

Arvosana : 2/5
Arvostelu julkaistu : 2008-07-20
Arvostelija : Jarno Leivo

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.