Levyarvostelut

Sofia – Search & Destroy

Sofian Search and Destroy on hyvä muistutus covereiden funktiosta: jäljittelemällä alkuperäistä kappaletta ei ikinä pääse samalle tasolle, mutta ottamalla siihen tyystin uuden näkökulman pystyy coveroija parhaimmillaan luomaan alkuperäiselle kappaleelle kauniin kaksoissiskon. Tai jos sukulaisvertauksissa jatketaan, hyvän coverin tekijä on kuin kiltti äitipuoli alkuperäiselle kappaleelle. Ja Sofia on tosi kiltti. Tällä albumillaan hän näyttääpi toteen kaikelle kansalle ja epäileville tuomaille sen, minkä kaikki punkkarit ovat aina tienneet: punkbiisitkin voivat olla kauniita. Joskus niissä on jopa melodia, vaikka sitä ei ihan helposti erotakaan muun – olennaisemman – keskeltä.

Punk- ja rock-klassikoista lounge-versioita ohuella pensselillä ja pääväreillä kaikessa rauhassa maalannut ruotsalaisneito on onnistunut mahdottomassa: saanut punkkarinkin rakastamaan tätä lounge-levyä sen sijaan, että tämä pitäisi sitä pyhäinhäväistyksenä. Vai mitä sanotte biisilistasta, ei ainakaan aidan matalimmalta kohtaa ole tämä emäntä yli kiivennyt?

Search & Destroy
Everlong
Mongoloid
I Wanna Be Your Boyfriend
Homosapien
No One Knows
London Calling
Dazed & Confused
Boys Are Back In Town
Pretty Vacant
Chinese Rocks
Heart Shaped Box

Sieltä löytyy muun muassa Stoogesia, Pistolsia, Ramonesia ja Clashia. Kaikki ovat onnistuineita vetoja, koska coveroija on kunnioittanut niiden alkuperäistä luonnetta ja pitänyt musiikin pelkistettynä. Väliäkös sillä, onko tyyli punk vai lounge.

Sofian ääni on juoksevaa hunajaa ja levyn kuunteleminen miltei meditatiivinen kokemus, silkkaa sielunhoitoa ateistille. Näitä hitaita tunnelmia ei yllättäen teekään mieli kuunnella nelinkertaisella nopeudella tai skipata ensimmäisen kymmenen sekunnin jälkeen, nämä eivät ole tylsiä laahustuksia vaan ajattelemaan ja rentoutumaan pakottavia: ne rauhoittavat paremmin kuin rauhoittavat. Niitä kuuntelee mielellään. Jos cover-levyille tavattaisiin antaa vitosia, ansaitsisi tämä sellaisen. Siispä menköön.

Ta det lungt, ta Sofia!

Arvosana : 5/5
Arvostelu julkaistu : 2008-06-11
Arvostelija : Emilia Kukkala

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.