Jackhammer – Demo 2007
Raskasta rockia Motörheadin, Entombedin ja Black Sabbathin jalanjäljillä. Saatekirje kertoo oikeastaan jo kaiken olennaisen kouvolalaisen Jackhammerin musiikista. Demon biisit pursuavat räyhäävää asennetta, jota tuntuu riittävän vaikka muille jakaa. Täällä sitä on siis tarjolla, jos joltain vielä uupuu.
Lyhyestä virsi kaunis. Demolla on vain kolme biisiä, jotka hujahtavat ohi miltei huomaamatta. Kyllähän se jalka hakkaa ja suu on pienessä virneessä, mutta reilun yhdeksän minuutin tylytyksen jälkeen on hämmentynyt olo. Mieli hakee koko ajan vanhoja kappaleita, joissa on kuullut tiettyjä osia jo aiemmin. Omaperäisyydestä ei Jackhammeria voi siis syyttää, mutta toisaalta sillä ei ole edes väliä. Tämä on rankkaa hauskanpitoa. Vai pitäisikö minun oikeasti ottaa täysin tosissaan Napalm Breathin koomisen ja vakuuttavan välimaastossa kieppuvaa ärjyntää?
Kun runnotaan, tehdään se kunnolla. Soundit on viritetty kohdilleen, eli kitarat murisevat rupisesti ja turhat hienostelut on jätetty tyystin väliin. Slash the Fuckers -biisi aloitetaan vielä viimeisen päälle kliseisesti kaljapullojen kilinällä. Tämä on konstailematonta, raskasta ja ennen kaikkea rehellistä rockia.
Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2008-01-06
Arvostelija : Jukka Kastinen
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.