Levyarvostelut

Eluveitie – Slania

Eluveitie on massiivinen kahdeksan hengen folk-metallia takova sveitsiläinen orkesteri. Folk-pakana-melodeath -genreen tutustuneille ei konseptia tarvitse varmasti enää selittää. Muille todettakoon, että homman idea lyhykäisyydessään on niputtaa reippaaseen metalliralliin murisevine death-örinöineen heleä-ääniset naislaulajat, hoilottavat mieskuorot, säkkipillit ja muut akustiset mausteet, ja lainata keskiaikaisen folk-musiikin puolelta tarttuvimmat koukut. Eluveitie toteuttaa konseptia kuin suoraan oppikirjasta, eikä levyltä löydä tarkallakaan kuuntelulla yhtään omaperäistä ideaa. Hyvää heviähän ei koskaan ole liikaa, joten oktetin sivakoidessa valmiiksi tallattua latua ainoaksi kysymykseksi jää, osaako orkesteri asiansa?

Vaikka Nuclear Blast on ystävällisesti pilkkonut Slania-nimeä kantavan promolätyn 99 eri raitaan, ei Eluveitien soundiin voi pätkimisestä huolimatta olla rakastumatta ensikuulemalta. Säkkipillien mainio peruspoljento ja laulajan raivoisa mutta selkeä murina luo vastustamattoman perussoundin, johon massiivinen taustaorkesteri antaa oman lisänsä. Niin perushevin parissa kuitenkin ollaan tekemisissä, että väkisinkin joutuu pohtimaan, mikä lienee perusnelikon ja säkkipillistin lisänä toimivien kolmen ihmisen rooli.

Eluveitien operoi niin klassisen folk-metallin parissa, että musiikillisesti ei orkesterista voi sanoa paljoakaan. Yllätyksiä tai omaperäistä soundia etsiville bändi ei tarjoa käytännössä mitään, mutta niille joille reipas folk-metalli itsessään edustaa täydellisyyttä, suosittelen Slaniaa varauksetta. Vaikka yrittäjiä tämän genren puitteissa riittää, harva kuitenkaan pystyy luomaan näin virheettömän paketin täydellisen vaivattomasti soljuvaa musiikkia.

Perustelen neljä tähteä sillä, että Eluveitie on helmi varsin ruuhkaisen metalligenren seassa. Samaan hengenvetoon on kuitenkin todettava, että tällä konseptilla viiteen tähteen pääseminen on vielä hurjan kaukana.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2008-04-22
Arvostelija : Atte Jaakkola

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.