Levyarvostelut

Eilera – Fusion

Vuonna 2004 Spinefarmin taliin liittyi Eilera ja Loïc Tézénas -kaksikko, joka on aktiivisesti vaikuttanut erinäisissä kokoonpanoissa. Nyt luodun kokoonpanon vaikutteet tulevat varsin pitkälti gotiikka-aiheisen metallin ja kelttiläisen musiikin tiimoilta. Samaan syssyyn on hienoisesti saatu sotkettua jonkin verran elektronisia varjostuksia.

Eilera on kuin eräänlainen puutarha, jossa kasvaa sovussa useita eri lajin vihanneksia. Niiden kasvamista seurataan rauhallisesti ja niille puhutaan lämpimiä ajatuksia avoimin lausein, eikä niitä myrkytetä millään tuholaistorjunta-aineilla.

Levyn materiaali on hidasta, mutta samalla erittäin vaikuttavaa ja painavaa. Ei kuitenkaan kovinkaan raskaassa mielessä, vaan pikemminkin henkisesti. Ajoittain painoa lisäävät orkestraaliset mittapuut saavuttava kelttimäisyys. Kappaleita rakennetaan pikkuhiljaa, jolloin niistä ehtii kasvaa kunnollisia mittasuhteita omaavia yksilöitä.

Vaikka yhtye ei kotimaastamme tulekaan, niin on siinä suhteellisen vahva Suomi-leima päällä. Mukana muusikoiden puolelta on Letku Lehtistä ja Max Liljaa, joten jollain tavalla tämä suomalainen ote kuuluu, selkeästi eräänlaisena melankolisuutena.

Jylhää musiikkia, joka rakentuu kerros kerrokselta, ja palvelee kuulijaansa parhaiten vasta kun aika on pitkällisen kypsytyksen jälkeen otollinen.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2007-12-28
Arvostelija : Jarno Leivo

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.