Exsecratus – Tainted Dreams
Exsecratuksen debyyttialbumi Tainted Dreams on hämmentävä yhdistelmä 2000-luvun vaihteen Bodomia, Nightwishiä ja Ensiferumia. Ensin mainitulta on napattu aggressiivisuus, keskimmäiseltä oopperametallin piirteet ja jälkimmäiseltä melodioita ja sotatematiikkaa. Hetkittäin lainailut ovat turhankin suoria, mutta bändi ei sorru missään nimessä plagiointiin. Päinvastoin: rakennelma toimii pääpiirteittäin varsin hyvin, joskin hyvistä yksityiskohdista huolimatta kokonaisuudesta jää vähän yksitoikkoinen mielikuva.
Tainted Dreamsin parasta antia ovat vahvat melodiat, joita tarjoilee etenkin kosketintaituri Emmi Silvennoinen. Huikeisiin suorituksiin yltää myös vokalisti Leeni-Maria Hovila, jonka ulosannissa on paljon samaa kuin Tarja Turusella oli vielä Oceanbornin nopeissa vedoissa. Hovila tosin vetelee hetkittäin sen verran korkealta, että kuulijaa alkaa heikottaa. Ärtymyskynnystä koetellaan myös sillä, että kappaleet rakentuvat turhan orjallisesti saman kaavan varaan: komppi laukkaa nopeasti, örinä ja oopperalaulu käyvät vuoropuhelua ja joka paikkaan on kova kiire. Paketti pysyy kuitenkin kasassa, ja kelkkaan mahtuu muutama varsin hienokin veto. Näitä ovat muun muassa Ensiferum-vaikutteinen Under the Winter Moon, keskimääräistä hitaampi Last Fall sekä hienot alkutahdit kiekolle piiskaava Suicide.
Exsecratuksen reilut kolme vuotta pitkää taivalta ovat värittäneet lukuisat muutokset kokoonpanossa. Toivoa sopii, ettei lähtöä tule myös Enskan kanssa keikkailevalle Silvennoiselle, sillä monipuoliset syntikkakuviot ovat erityisen olennainen osa juuri Exsecratusta. Käypä bändille jatkossa miten hyvänsä, se voi olla ylpeä debyyttilevystään, joka tarjoaa paljon hienoja hetkiä etenkin arvion alussa mainittujen bändien vanhemmasta tuotannosta pitäville. Tämän korkeammille pisteille yhtye ei kuitenkaan vielä yllä, sillä lopputulos kaipaa selvästi vahvempaa omaa silausta.
Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2007-10-24
Arvostelija : Olli Koikkalainen
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.