Levyarvostelut

Soulless – Forever Defiant

Mikäli nimi olisi enne, en mielelläni ottaisi näiden ohiolaisten levytystä korvieni etäisyydelle. Reaalimaailman ajaessa kuitenkin uskomusten ohitse pyörähtää Forever Defiant soittimessa kerran jos toisenkin. Sävelet tuovat esille ammattitaitoisesti soittavan yhtyeen, jonka thrash-pohjainen melodiamylly lainaa sävyjä kevyemmästä päästä death metalia, pysytellen kuitenkin hyvän matkan päässä uuden vuosituhannen tuomista moderneimmista sävyistä. Yhtyeen vanhan liiton riffiosaaminen saa julmasti voimaa viekkaasta melodiatajusta ja se saa sieluttomankin haukkaamaan palan uutta uskoa sisäänsä.

Forever Defiantin reipashenkinen poljento jättää monen synkistelijän pyyhkimään karvaita kyyneliä tienposkeen, sillä yhtyeen tasaisesti vääntävä sävelkeskus pitää sisällään pikkumukavaa nyanssikikkailua, joka kuljettaa biisejä vaivattomasti läpi monesti kolutun harmoniaviidakon. Liian omaperäiseksi ei yhtyettä pääse haukkumaan mutta sen soitinnuksissa on monesti sitä kaivattua vetävyyttä, joka saattaa perusratkaisut aivan uuteen valoon. Soulless vetää oikeista naruista, varoen kuitenkin niitä kaikkein rispaantuneimpia.

Teknisesti napakan soittamisen ja sävellysten dynamiikan tueksi tarvittaisiin laulaja ja tekstit, joita kuunnellessa kädet vetäytyisivät ylistävään kaareen. Näitä kriteereitä ei Soulless täysin saavuta, sillä Jim Lippuccin omaperäinen mutta perin monotoninen, korkea rääkynä jää kovin heikoksi suoritukseksi muuten niin eloisan soitannon keskelle. Näin ollen myös lyyrisen uhon voima katoaa, puhumattakaan kliseiden ylisanoista. Soullessin osaaminen jää harmittavalla, mutta niin tutulla tavalla vajavaiseksi, ja se rasittaa Forever Defiantin selkärankaa tarpeettoman paljon.

Soulless on idearikas yhtye, jonka soisi löytävän tiensä asiaa arvostavien levylautaselle. Palikat ovat oikeissa asennoissa, nyt puuttuu enää laulajan kovemmat panostukset asian puolesta. Thrash-laivue antaa odottaa omaa läpilyöntiään rässipäiden paratiisiin.

Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2007-10-03
Arvostelija : Kimmo A. Koskinen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.