Levyarvostelut

Paleface – Studio Tan

Kolmannella pitkäsoitollaan K. Miettinen a.k.a. Daddy Pales täräyttää hyvin valittuine ryhmineen old school -hengessä luultavasti taas yhden varteenotettavan virstanpylvään suomalaiseen populaarimusiikin kenttälle. Harvassa ovat ne kotimaiset englannin kielellä viestivät räppärit, joiden musiikki on vastaanotettavissa niin valtavirrassa kuin alan piireissäkin. Paleface on kiistatta artisti, jonka soisi levittävän messageaan laajasti Suomen rajojen ulkopuolellakin, levyn puitteet kun ovat kansainvälistä tasoa viimeistä piirtoa myöden. Bonuksena levyltä vielä kaiken lisäksi puuttuvat kaikki kliseet, joilla varsinkin amerikkalaista hiphopia myydään. Esimerkiksi kappaleet Now You Down ja Fingers Crossed sisältävät jo yksinään enemmän tarinaa ja ajatusta kuin normaalitason gangstahop-levy kokonaisuudessaan.

Mikäli old school -hiphop ei vetoa, ei se ole syy jättää tätä levyä kuuntelematta. Mukana on elektronisemman materiaalin lisäksi koko joukko orgaanisempaa soundia puhaltimien ja kitaroinnin muodossa. Vaikka avausraita Rap King avaakin pelin humoristisen kornisti, ei missään nimessä kannata lyödä korvakuulokkeita naulaan; niin ammattimasta tavaraa levy kokonaisuudessaan sisältää. Uhoa on tarpeeksi, mutta ryppyotsaisuutta kartetaan ja vastakohtia tarjoillaan.

Myöskään vierailijoiden määrässä ei Palefacen harkinta ole lähtenyt hanskasta, vaan levyllä vierailee juuri sen verran artisteja kuin tarpeellista on. Vaikka sinkkulohkaisut Hellsinki Freezes Over ja Gently ovatkin perusteltuja esityksiä levyn monipuolisuudesta radioyleisölle, parasta antia lätyllä ne eivät mielestäni edusta, ja todellinen potentiaali löytyykin vasta, kun levy on pyörinyt soittimessa muutaman kerran kokonaan. Huippuhetkeksi itselläni valikoitui In a Blink, jossa vierailijoiden panos todella kuuluu. Välimatka alun old school -hassuttelusta tähän kappaleeseen on huikean pitkä mutta saumaton.

Levyn syvyys ja ajattomuus ovat haettavissa varmasti ennemmin lyriikoista kuin itse kappaleiden rakenteista, ja vaikka kyseessä on 80-luvun fiiliksien kautta aikaan saatu teos tämän päivän toteutuksella, saattaa levyn konsepti haalistua kohtuullisen nopeasti. Toisaalta populaarimusiikissa kyseinen ilmiö on enemmän sääntö kuin poikkeus, ja ainakin tämän levyn kohdalla rikkaus piileekin juuri siinä, että levy on erittäin onnistunut kuva Palefacen musiikista juuri nyt.

Studio Tan jatkaa Palefacen jo ennestään vahvaa linjaa, eikä kerran hyväksi havaittua ole lähdetty tällä levyllä tekemään uusiksi. Mies tekee mitä haluaa ja tekee sen vielä varsin freesillä tavalla. Kovan jätkän tuntee nimittäin materiaalistaan eikä grillzeistään.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2007-04-30
Arvostelija : Galzi Kallio

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.