Satorium – Face Of Evil
Vuonna 2001 perustettu Satorium on kokeillut siipiään usean eri metalligenren parissa. Tämä tuorein EP on alusta loppuun melko tyylipuhdasta thrash-pieksentää. Soundeiltaan EP sopivan rosoinen, välttellen nykymetallisissa suosittua ylituotettua täsmäsoundia. Metallibändin heikkous tai vahvuus on sen vokalisti. Fredrik Vikman suoriutuu tehtävistään kelvollisesti, tosin hieman lemmymäinen monotonisuus ei varmasti kaikkia miellytä. Kokonaisuutena bändi soittaa tiukasti, joka kuuluu biisien iskevyydessä.
Kappaleista Whispering Voices näyttää heti kaapin paikan. Tiukka intro tarjoaa nopeaa rumputulta, kunnes perustehokas riffi taipuu nopeaksi thrash-sahaukseksi. Kappaleen keskivaiheen tauko on kuitenkin biisin koukuttavin ominaisuus. Nimikappale Face of Evil tuo mieleen osittain Gorefestin telaketjuosaston, ensimmäinen kitarasoolo puolestaan Iron Maidenin ja peruspoljento Mokoman. Väliosan sahausvalli suorastaan kutsuu pittailemaan ja jälkimmäisen soolon jälkeen tarjotaan hitaampaa väliosaa. Nämä kaksi ensimmäistä raitaa ovat maltillisesti sovitettuja ja monipuolisia sävellyksiä. Näiden perusteella EP olisi täysien pisteiden arvoinen
Seuraavana kuultu Sentence of Suffering on tylsä ja mitäänsanomaton perusveto. Kappaleesta jää mieleen vain kertosäe, jossa siinäkään ei ole kehumista. Enemy-raita tarjoilee Ozzy Osbournelle tyypillistä puoliakustista tunnelmointia sekoitettuna perussahaukseen. Idea on hyvä, mutta toteutus jää puolivillaiseksi verrattuna kahteen ensimmäiseen raitaan.
Huvittava yksityiskohta löytyy kansista. Levy on nimittäin nauhoitettu sen mukaan joulukuussa 2007. Tarkkuus ja keskittyminen pieniin yksityiskohtiin, mukaan lukien se tärkein eli biisit, voisivat nostaa Satoriumin statusta sen tarvittavan pykälän, jolla se himoittu levy-sopimus saavutettaisiin. Onneksi bändi näyttää Face of Evil -äänitteellään kehityksen edelleen jatkuvan.
Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2007-06-09
Arvostelija : Jarkko Veijalainen
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.