Levyarvostelut

Siksakubur – Back To Vengeance/The Carnage

Harvoin tulee vastaan näin ristiriitaisia ja vahvoja tunteita herättävää bändiä. Indonesialaisen metallimusiikin äpärälapsi Siksakubur on onnistunut naurattamaan, ärsyttämään ja hetkittäin jopa miellyttämään allekirjoittanutta. Kovasta imagostaan huolimatta shokkiarvo jää silti hilpeän vähäiseksi.

Lähemmäs kahdeksan vuotta kasassa olleen bändin tuorein levy on itse asiassa kaksi aiempaa albumia yhdessä. Levyn alkupuolelta löytyy uudempaa, loppupuolelta taas vanhempaa materiaalia, ja biisejä on mahdutettu mukaan jumalattomat kaksikymmentä kappaletta. Musiikki on grindcorea/deathia, eli matalaa mörinää, silpomislyriikkaa, mättökomppeja ja epäharmonisia riffejä tyyliin Cannibal Corpse. Levyn ensimmäinen puolisko kuulostaakin ihan menevältä, mutta kuuntelukokemuksen lähetessä loppuaan ja kansivihkosen tartuttua käteen alkaa totuus paljastua.

Vaikka ulkonäöllisillä asioilla ei pitäisi olla merkitystä, ei voi kuin tuntea lievää närkästystä huomatessaan takasivun bändikuvan. Soittajat muistuttavat epäilyttävästi murrosikäisiä nu-metal -jannuja maastoshortseineen ja Niken lenkkareineen, puhumattakaan keikkakuvissa sädehtivistä teinityttöfaneista. Uskottavuus kuitenkin karisee täydellisesti nerokkaisiin sanoituksiin perehtyessä, esimerkkinä mainittakoon seuraava hevilyriikan helmi: Pieces of organ, eaten by cannibal disembowelment / absorb to the blood, being them orgasm / Sick things, freak cases whole event full of shit mother fucker. Kaunista! Ja samanlaista tavaraa löytyy kaikista muistakin kappaleista, vaikka loppupuolen sanoitukset onkin auliisti vihosta sensuroitu “liiallisen raakuuden takia”.

Täydelliseltä murskalta tämän levyn pelastaa alkupään menettelevät biisit ja kelvollinen tuotanto. Poikien epäonneksi edustan kuitenkin sitä koulukuntaa, joka musiikin lisäksi kuuntelee sanoituksia. Koko bändi tuntuu niin pahasti pilalta, ettei tässä voi kuin syödä silliä ja juoda kuravettä päälle.

Arvosana : 2/5
Arvostelu julkaistu : 2003-04-01
Arvostelija : Jere Salonen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.