Various – Victory Video Collection
Olen aina ollut tällaisten videokokoelmien kannalla, koska popvirran ulkopuolelle jäävien musiikkivideoiden näkeminen on nykymaailmassa pienoinen mahdottomuus. Tämä kyseinen musavideokokoelma-dvd esittelee Victory Recordsin tallissa olevia bändejä. Mukana on kaiken kaikkiaan 14 videota ja 12 bändiä. Thursday ja Taking Back Sunday ovat päässeet mukaan kahdella videolla.
Musiikillisesti kokoelma noudattaa tottakai Victory Recordsin linjaa eli tarjolla on kaikkea punkista alternativen kautta hardcoreen. Kun kyseessä ovat hieman pienemmät bändit, niin videot ovat enimmäkseen soittovideoita, joista itse kyllä pidän. Tärkein elementti musiikkivideoissakin on kuitenkin se musiikki. Hyvällä ohjaus- ja leikkaustyöllä sekä hommansa osaavalla lavastajalla saadaan aikaiseksi näyttäviä videoita hyvinkin pienellä vaivalla.
Omiksi suosikeiksi nousivat Snapcasen tiukka Coagulate, Voodoo Glow Skullsin raprockahtava Steady As She Goes sekä Catch 22:n Dog Eat Dog –henkinen Point The Blame. Edellä mainittujen lisäksi mukana on videot Atreyulta, Reach The Skylta, Gradelta, Student Rickiltä, River City Rebelsiltä, Bloodletilta ja Waterdownilta. Kokonaisuutena kokoelma on melko keskinkertainen huippuhetkien välillä. Mukavaa menoa joka tapauksessa ja voin suositella niille, jotka haluavat päästä katsomaan vaihtoehtoisia musavideoita muultakin kuin tietokoneen ruudulta minikokoisena tai televisiosta aikaan, jolloin edes vampyyrit eivät ole enää hereillä.
Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2003-05-12
Arvostelija : Tero Kallio
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.