Levyarvostelut

Trail Of Tears – Existentia

Takakannen mukaan tämä levy (vaiko koko bändi?) on luonnehdittu kategoriaan dark gothic metal. Well well…kyllähän tämä tavallaan aika synkkää on ja metallia toki, mutta sitä goottia saa etsiä kyllä kaukoputken kanssa. Ainoa edes vähän gootahtava “efekti” on miesvokalistin lauleskelu, joka tuo mieleen Moonspellin. Tosin minä ainakaan en koskaan ole assosioinut Moonspellia gootismiin.

Niin, takaisin asiaan… Bändihän on norjalainen, joten sinänsä on suuri saavutus, että musiikki ei ole perinteistä norskikamaa eli turskametallia. Toisaalta bändi saattaisi olla parempi, jos tekisi muunlaista musiikkia… Tai sitten ei, mene ja tiedä.

Joka tapauksessa Trail of Tears on tavallaan hyvä ja tavallaan aivan kuraa. Ensin musiikista tykkää ja sitten ei tykkääkään pätkääkään. Ja tämä juupaseipäs sitten jatkuukin koko albumin läpi, eikä tätä viitsi kuunnella uudelleen.

Albumille on lätkitty monenmoista erilaista vokalisointia: miespuolinen vokalisti välillä örisee ja välillä lauleskelee kuin Fernando Ribeiro konsanaan. Vähän sinne sun tänne on tunkaistu heleä (no jaa…) naisääni laulaa luikauttelemaan ja turskasalaatti on valmis.

Yritys hyvä kymmenen, mutta ei uppoa tähän maaliin.

Arvosana : 2/5
Arvostelu julkaistu : 2007-01-10
Arvostelija : Sarita DeFeis

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.