Levyarvostelut

Mikael H & Some Siberians – Back From Serbia

Hakkaraisen Mikaelin sävellyksistä koostettu levy pitää sisällään folk ja country -vaikutteista poppia. Levyn soundi on kohdillaan jos haluat tutustua 70-luvun kelanauhaäänityksien soundimaailmaan cd-formaatissa, samalla se on tervetullut kannanotto nykymusiikin soundien kliinisyyteen sekä ylituottamiseen ja sopii tämän levyn musiikkiin varsin hyvin.

Kokonaisvärinä levyssä on kiinnostava, ja lisäväriä musiikkiin tuo viulu, sello ja banjo, joiden mukanaolo on perusteltua ja erittäin tervetullutta. Muutama asia kuitenkin nakertaa kokonaisuutta niin että korvaani jäivät soimaan ainoastaan seuraavat kappaleet: Lead Me Home, Anywhere ja You`ll Get Through This.

Tämä siksi että suuri osa huomiostani tärvääntyi vokalistiherran tulkintaan, ja vaikka kuinka levyn letkeilyyn sopiikin, vaikuttaa se siltä että ainakaan laulunauhoituksien aikaan laulaja ei ole omistanut palleaa lainkaan, vaan laulu tulee suoraa kurkusta. Päälle päätteeksi lauluosiot alkavat piinallisen usein matalammasta nuotista etsiytyen oikeaan. Näyttääpä tyhmältä kirjoitettuna.

Levyn konsepti on hyvä sävellyksineen ja maanläheisine soundeineen, eikä banjoakaan liian usein levyillä kuule. Tämän folk-pläjäyksen kun saisi ulkoilmaan tunkkaisesta pikkupubista niin uskoakseni ulosanti hieman kirkastuisi ja siitä se uusi päivä koittaisi.

Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2006-12-12
Arvostelija : Galzi Kallio

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.