Levyarvostelut

VIP – Unen Valta

VIP:n kuudennen levyn kaava pähkinänkuoressa: Mokoma + Stam1na + progressiivinen, melodinen metalli. Tähän lisätään vielä yksi massanjakaja, joka on levyn sanoitukset. Jos olet avomielisempi eikä levyn kristillinen painotus häiritse sinua, saatat tykästyä tähän levyyn.

Jo sinänsä se, että vertaan yhtyettä kyseisiin bändeihin, luo jo varmasti Kiinan muurin korkuisen “voiko tämä olla hyvää” -kynnyksen. Siellä on ne rässiriffit Päivät seuraa toisiaan -kappaleessa mitä Mokomallakin ja heti sitä seuraavassa Valhekasvoissa tutut Stam1na-nytkytykset ja Stratovarius-kitarasoolot kautta levyn.

Ainoa asia, mikä ei ole yhtä massoihin vetoavalla tasolla kuin Sakara-yhtyeillä, on laulajan ääni, joka häiritsee myös allekirjoittanutta hieman. Pelkkä puhdas laulu voi myös karkoittaa joitakin faneja, yhtyeen basistin järjettömän aggressiivisen huudon muutaman kerran livenä todistaneena jäin hieman sitä kaipailemaan. Soiton teknisyydessä sen sijaan bändi ei jää yhtään takasijalle

Jos sinulle jäi edes pieni kiinnostuksen siemen, kannattaa käydä kuuntelemassa yhtyeen sivuilta tarjottava Helpompaa luovuttaa, joka mielestäni kuvaa erittäin hyvin levyn kokonaisuutta.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2006-12-13
Arvostelija : Anssi Tenhunen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.