Levyarvostelut

No Man’s Band – Viattomuuden aika

Pitkän linjan punk-rock orkesteri No Man’s Band julkaisee järjestyksessään viidennen LP:n otsikolla Viattomuuden Aika. Vuodesta -96 kasassa ollut ja omakustannelinjalla toimiva yhtye on kyllä kovin tuottelias. Uudella levyllä punk on jätetty enemmän taka-alalle ja materiaali on huomattavasti raskaampaa ja metallisempaa. Levyn soundi muistuttaa etäisesti Trio Niskalaukausta, vaikka NMB:ä ei matkimisesta tohdikaan syyttää.

Pikkupiruja avaa levyn raskaasti ja samalla punkahtavasti. Laulaja Miika aloittaa huutamisen jo ensimmäisessä biisissä ja jatkaa samaa linjaa läpi koko levyn. Kontrasti kauniiden melodioiden ja huudon välillä toimii kyllä kummallisen hyvin. Hienoja melodioita esitellään sitten jo levyn ensimmäisellä sinkulla, nelosraita Suojelusenkelillä. Kertsin hieno laulumelodia on juuri sopivan tuttu ja tarttuva. Sama on tilanne myös Umpikuja–biisin kohdalla. Ainoa paha huti levyllä on kakofoniapala Herää Suomi, joka kuulostaa lähinnä vitsiltä.

Täysin tahatonta on varmasti se, että No Man’s Band kuulostaa ajoittain melko lailla legendaariselta Yö–yhtyeeltä. Tämä näkyy suurimmassa määrin melankolisissa laulumelodioissa. Melankolisia ovat myös lyriikat, joissa kaikki tuntuu olevan mukavasti päin persettä. Sydän on särjetty ja kaverit ovat jättäneet. Levyllä pohditaan myös kostean elämän varjopuolia: ”Rappiolla on hyvä olla, lauloi Hassisen kone. Kauniilta kuulostaa, vaan ei se sitä ole”.

Soitto on levyllä todella tiukkaa ja sounditkin ovat kohdallaan, vaikka takana ei ison levy-yhtiön rahakirstua olekaan. Tämän kaltaisessa musiikissa pienellä rosoisuudella on aina paikkansa. Pakko on sanoa, että hienoinen pettymys Viattomuuden Aika –levy on. Joissakin biiseissä on hivenen täytteen makua. Mutta kokonaisuutena levy on hyvä tekele varsinkin, kun ottaa huomioon omakustanteen aspektin. Ja muutaman kuuntelukerran jälkeen Viattomuuden Aika alkaa kuulostaa paremmalta.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2003-03-11
Arvostelija : Tuomas Rajala

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.