Cyan Velvet Project, The – The Essence Of Disposal
Joskus Poko Rekords yllättää positiivisestikin, kuten nyt sainattuaan tamperelaisen The Cyan Velvet Projectin. Tämä yhtye kun on gootahtavasta olemuksestaan huolimatta aika kaukana radiosoittokamasta, vaikka ensimmäinen single The City of White Lilies antoi sellaista ehkä odottaakin. Goottiosastoa ja tarttuvia pop-koukkujakin musiikista kyllä löytyy, mutta pääosassa on kuitenkin tylynpuoleinen industrial-metallitykitys.
Suomalaisille tutuin nimi mihin CVP:tä voisi verrata lienee Velcra. Muita mieleen juolahtavia ovat Nine Inch Nails, Skinny Puppy ja jotkin Sisters of Mercyn kaltaiset goottimusan pioneerit. Tosin tuossakin on vain osa kaikista niistä vaikutteista mitä Essence of Disposalin monipuolinen keitos pitää sisällään.
Bändinä The Cyan Velvet Project osoittaa olevansa jo tällä esikoisellaan suorastaan esimerkillisen tiukassa iskussa. Kappaleet ovat mukaansatempaavia ja iskevästi sovitettuja, kone-elementtejä on käytetty runsaasti, niin kuin tällaisessa musiikissa kuuluukin, ja tyylillä. Laulupuolellakin löytyy mukavasti vaihtelua, se ei rajoitu pelkkään tavanomaiseen mies- ja naisvokaalien vuorotteluun. Samuel Raggyn (voi näitä taiteilijanimiä…) lauluskaala ulottuu tyylipuhtaasta goottitulkinnasta lähes deathmetallisiin sfääreihin pysyen silti koko ajan vakuuttavana. Voisinpa kutsua häntä melkein Velcran Jessi Freyn miespuoliseksi vastineeksi. Heleämmistä osuuksista vastaavan Marian äänessä on vielä jonkin verran kehittämistä muttei hänkään huonosti tehtävästään suoriudu.
Biisimateriaali levyllä ei ole aivan aukotonta, joidenkin kappaleiden kohdalla kun tuntuu, että yhtye on panostanut enemmänkin niiden soundimaailmaan kuin varsinaisiin sävellyksiin. Useimmat raidoista ovat kuitenkin erittäin onnistuneita, etenkin Delve Into Darkness, joka hurmaa jokaisella osiollaan ja on levyn ehdottomasti komein esitys.
Ei auta, debyytin lastentaudeista huolimatta The Cyan Velvet Project teki neljän pisteen veroisen arvoisen vaikutuksen. Seuraan yhtyeen tulevia edesottamuksia suurella mielenkiinnolla.
Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2006-10-02
Arvostelija : Juho Typpö
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.