Levyarvostelut

Provenance, The – Red Flags

Ruotsalaisen The Provenancen neljännen albumin takakannessa on Peaceville-levy-yhtiön leima. Sama leima on lyötynä myös yhtyeen musiikissa: tunnelma pyrkii olemaan ahdistavan epätoivoinen, naislaulajan vastaparina esiintyy miesääni (puhdas, tosin), kitarat saavat raskautta rikkomalla tasapaksuutta käyttämällä kaikkia kuutta kieltä ja syntikalla maalaillaan pimeiden linnojen kuvia kuin joskus taannoin norjalaisessa metallissa tehtiin.

Katatonia – check. Anathema – check. Thine – check. Madder Mortem – check.

Red Flags -levyllä on ehdottomasti hyvätkin puolensa, joiden merkitys kasvaa, jos ei kiinnitä huomiota siihen, miltä muulta bändiltä mikin kohta kuulostaa. Avausbiisi At The Barricades alkaa erittäin rohealla kitara-rytmihyökkäyksellä ja laulaja Emma Hellströmin ääni sopii ripeään biisiin hyvin. Mieleen jääviä hetkiä on jatkossakin – biisipari Revelling Masses ja Leave-takings, esimerkiksi – mutta yhdelläkään kappaleella The Provenance ei saa naulattua kuuntelijan korvia kaiuttimen reunoihin. Hyvin tehtyä, mutta niin etäistä.

Jos edellä mainittujen yhtyeiden soundi on tuttu ja se maittaa, voi The Provenancea ehdottaa ostoslistalle. Muista vaan, että tästä on em. bändien tunne riisuttu pois.

Arvosana : 2/5
Arvostelu julkaistu : 2006-11-15
Arvostelija : Teemu Lampinen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.