Levyarvostelut

Hoobastank – Every Man For Himself

Suomalaisesta bassottelusta luopunut Hoobastank on kahden erittäin menestyneen albumin jälkeen joutunut melkoisen paikan eteen. Millä tehdä kunnollinen seuraaja metallia myyneelle debyytille ja sitä seuranneelle The Reason -albumille? No, tavallaan siinä on onnistuttu erinomaisesti ja toisaalta lennetty mahalleen. Melodiat, herkkyys ja tarttuvuus ovat kyllä tallessa, mutta eräänlainen mammuttitauti yhtyeelle on iskenyt. Kolmannen albumin kohtalona on hukkua liikaan pituuteensa. Ja kyllä, kyseessä on kolmas albumi, sillä yhtye levytti hieman muunnellulla versiolla nykyisestä nimestään yhden albumin.

Vaikka mittaa on lähes maksimikiekollinen, erinomaisia paloja on mahdutettu sekaan monin kappalein. Varsinkin alun herkkä, lähes balladin asteikolle menevä Moving Forward toimii mainiosti, osittain vahvan ja persoonallisen vokalisoinnin ansiosta. Olen alkuajoista asti tykännyt Dougg Robbin äänestä, sillä miehessä on melodiatajun kanssa sotkettu jollain perverssillä tavalla Idols-tyylistä nuorta intoa. Tämä tulee parhaiten esille debyytillä, mutta kyllä uutukainenkin osansa tarjoaa.

Dan Estrinin groovaavat riffit loistavat parhaimmillaan uudella single-kappaleella Inside Of You. Varsinkin taustalla pauhaavat torvet sopivat kappaleeseen erinomaisesti ja tuovat sen funkahtavan otteen vielä enemmän pintaan. I love the way You move, when I’m inside of you. Perheen pienimmät, korvat kiinni.

Levyn parhaimmat kappaleet osuvat alun kymmeneen ralliin. Kenties levyn olisi voinut lopettaa siihen. Näin mestarillinen jatko kahdelle aiemmalle olisi ollut selvyys. Nyt joudun keikkumaan kolmosen ja nelosen sekä skip-nappulan välillä ja miettimään, kuunnellakko kymmenen ensimmäistä kappaletta ja lopettaa siihen. No, ainakin The First Of Me pitää kuunnella ensin. Sen riisuttu alku ja Robbin laulu saavat haikeuden hikipisarat nousemaan pintaan.

Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2006-08-21
Arvostelija : Jarno Leivo

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.