Levyarvostelut

Babylon Bombs – Doin´ You Nasty

Backyard Babiesinsa ja Hardcore Superstarinsa kuunnellut Babylon Bombs lähestyy näyttäviin kuoreisiin pakatulla pitkäsoitollaan. Moni kakku päältä kaunis.

Rakkaan naapurimaamme action rock-perinteitä orjallisesti noudattava ja jatkava ryhmä esittelee pitkäsoitollaan Doin’ You Nasty rautalangasta väännetyn esimerkin siitä, miten rockia tulee soittaa ketään ärsyttämättä. Tuttuja polkuja tallaten, mitään omaa lisäämättä. Hellacoptersin Nicke Andersson lienee osunut ainakin osittain oikeaan julistaessaan rockin kuolleeksi. Babylon Bombs ei ainakaan elvytystä harrasta.

Avausralli Jaded Heart ja vekkulin Maggie Reillyn Everytime We Touchin mieleen tuovan melodiakulun omaava Proud todistavat yhtyeen hallitsevan tarttuvienkin kipaleiden väsäämisen. Eivätkä sinkkubiisit Louder ja Crack of Dawnkaan juuri jälkeen jää. Levyn kappaleet on vain kuullut jossain aikaisemmin ja – ikävä kyllä – paremmin tehtyinä. Backyard Babiesin ajoittaiseen sävelnäppäryyteen eivät oppipoikansa Babylon Bombs juurikaan yllä. Tätä yhtye paikkaa hyvällä groovella ja reippaalla meiningillä ja onnistuukin viehättämään.

Bändi soittaa erinomaisesti. Kyllä tässä korva lepää. Sääli vain, että yhtyeen taidot eivät pääse oikeuksiinsa näin kaavoihin kangistunutta materiaalia tulkitessa. Parempi tulkita keskinkertaisin taidoin hienoa materiaalia kuin tulkita hienosti keskinkertaisuuteen taipuvaista materiaalia. Levy sijoittuu pahamaineiseen “ihan kiva” -kategoriaan.

Kyllähän tätä iloisessa nousussa kuuntelee ja yhtyettä keikalla varmaankin yhtä mieluusti katselee. Menee kelpo viihteestä. Ei joka bändin tarvitse ruutia uudelleen keksiä, kunhan keksisivät edes uuden käyttötavan sille vanhalle ruudille. Babylon Bombs ei onnistu oikein kummassakaan. Potentiaalia ryhmässä kuitenkin on vaikka muille jakaa. Jokin oma koukku kehiin ja tätä bändiä ei pysäytä mikään.

Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2006-06-21
Arvostelija : Juhani Orismaa

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.