Levyarvostelut

Massive Attack – Collected

Bristolin triphop-veteraanit kokosivat parhaansa samalle albumille. Pitkän linjan yhtye Massive Attackilla hittejä on vuosien varrella kertynyt enemmän kuin mitä yhdelle levylle saa mahtumaan. Tälle lätylle on kuitenkin kasattu yhtyeen tärkeimmät merkkipaalut. Massive Attack on yksi kolmesta triphopin suuresta nimestä Trickyn ja Portisheadin ohella. Robert Del Najan, Grant Marshallin ja Andrew Vowlesin muodostama ydinkolmikko täydentyi eri levyillä erinäisillä vokalisteilla.

Bändi on julkaissut urallaan neljä virallista albumia (Blue Lines, Protection, Mezzanine ja 100th Window), muutaman elokuvasoundtrackin ja remix-levyn. Yhtyeen tyyli on muovautunut pikku hiljaa vuosien varrella synkempään suuntaan aiemmasta enemmän soulahtavasta musiikista. Mezzanine–albumin jälkeen Vowles jätti bändin tyytymättömänä yhtyeen uuteen linjaan. Myöskin Marshall jäi pois viimeisimmän virallisen 100th Window -levyn äänityssessioista. Näin lätystä muotoutui aikalailla Del Najan sooloproggis.

Persianlahden sodan aikoihin yhtye muutti hetkellisesti nimensä Massiveksi, koska tuolloin brittimediat halusivat välttää käyttämästä sotaan tai väkivaltaan liittyviä sanoja mediassa. Tuosta lähtien poliittisesti tietoinen Del Naja on harmitellut periksiantamistaan.

Levy käsittää kolmetoista merkkipaalua yhtyeen uralta ja lisäksi tavan mukaan yhden uuden raidan. Collectedilla yhtye jakaa huomiota eri levyilleen aika tasaisesti kuitenkin hieman painottaen kahta tärkeintä, Protection ja Mezzanine –albumeja. Kappaleet tuntuvat tässä yhteydessä kuitenkin aika irtonaisilta. Massive Attackin levyt ovat aina muodostaneet selkeälinjaisen kokonaisuuden. Nyt kun kappaleet on revitty irti kontekstistaan ne tuntuvat yksittäisinä hieman kadottavan merkitystään. Tähtihetkiä levyllä ovat kuitenkin Mezzaninen täysin uniikin ja utuisen maailman sisällään pitävät kappaleet. Tämän kokoelman tarkoitus jää hieman hämärän peittoon. Uusillekaan kuulijoille ei voi suositella ensimmäiseksi tutustumaan tähän kiekkoon, vaan enemmin kokonaisuuksiin nojaaviin albumeihin.

Levy toimii jokaisen unettoman yön soundtrackinä mainiosti, vaikka hitit eivät ilman tukea täysin seisokaan. Innostuksella kuitenkin odotan yhtyeen paluuta. Massive Attack onkin valmistelemassa uutta albumia, joka näkee päivänvalon alkuvuodesta 2007. Luvassa on paluuta jälleen hieman sielukkaampaan meininkiin.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2006-05-18
Arvostelija : Sami Sankilampi

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.