Mötley Crüe – Carnival Of Sins Live
Maailman pahamaineisimman bändin maineella ratsastava Mötley Crüe sai kuin saikin haalittua legendaarisen kokoonpanonsa Nikki Sixx–Tommy Lee–Vince Neil–Mick Mars kasaan vuosien tauon jälkeen ja suuntasi maailman lavoille. Kiertueella kuvattu DVD ilmestyi jo viime vuonna, mutta myyntiluvut eivät ilmeisesti tyydyttäneet omaa Mötley Records -lafkaansa pyörittävää yhtyettä, sillä markkinoille piti puskea sama nauhoitus vielä CD:n muodossakin.
23 raitaa käsittävä tuplalevy pitää sisällään käytännössä kaikki bändin hitit Shout At The Devilistä ja Too Young To Fall In Lovesta Girls, Girls, Girlsiin ja Dr. Feelgoodiin. Tapporiffisten ja vuoren varmasti tarttuvien rock-palojen lisäksi mukana on liian paljon Mötiköiden ärsyttävämpään puoleen lukeutuvia siirappiballadeja (mm. I Don’t Go Away Mad, Glitter, Without You ja If I Die Tomorrow). Ikävän jälkimaun jättää myös päätösraitana kuultava tökerö coveri Anarchy In The UK:sta.
Kokonaisuutena Carnival Of Sins on joka tapauksessa riittävän hard rock – ja hittipainotteinen, joten kuuntelu ei käy pitkästyttäväksi. Vince Neilin äänikin on yllättävän terävässä kunnossa, bändi soittaa moitteettomasti ja yleisön reaktiot kuuluvat selvästi. Arvosana ei nouse kuitenkaan tätä korkeammaksi, sillä levy ei tarjoa mitään uutta; kaiken tämän kun on voinut kuulla ja nähdä jo bändin edellisiltä live- ja DVD-äänitteiltä.
Arvosana : 2/5
Arvostelu julkaistu : 2006-05-31
Arvostelija : Olli Koikkalainen
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.