Yyrkoon – Unhealthy Opera
Yyrkoonilla on paha ongelma: jos se soittaisi yksin metsässä, siitä tuskin kuuluisi mitään ääntä. Nilen kanssa Suomeen piakkoin saapuvan ranskalaisbändin keikalla varmasti moderni deathmetal raikuu lujaakin, sillä periaatteessa bändillä kuitenkin on kaikki palikat ihan oikeilla paikoilla.
Kolmeen osaan jaettu Unhealthy Opera on erittäin varman päälle toteutettua 2000-luvun deathmetallia, joskaan yltiönopeiden ja -teknisten osien määrää on karsittu suoraviivaisemman etenemisen tieltä. Tyyliltään Yyrkoonin neljäs levy sijoittuu jonnekin Vilen osaavan harmauden ja Hate Eternalin riivahenkisen nipistelyn sovittelijaksi. Mukana on myös kieroa, epäsuoraa melodiantajua, jota tänä päivänä parhaiten hyödyntää Aborted, joka puolestaan kuppaa sen hyvin Carcassilta.
Hyväsoundista levyä kuuntelee sujuvasti, muutamia todella onnistuneita riffejäkin on, kuten From The Depths– ja Abnormal Intrusion -biiseissä, mutta levyn loputtua ajatus on jo karannut, mieleen ei jää mitään, ei ainakaan halua kuunnella levyä heti uudelleen; ei vaikka kuuntelisi levyn heti uudelleen. Unhealthy Operasta on hankala sanoa objektiivista mielipidettä, koska samalla kun yhtyeen ulosanti kuulostaa yllätyksettömältä ja tylsältä tietää, että siinä kuitenkin on monta ajatusta takana ja jonkun toisen korvin levy kuulostaa varmasti monta kertaa mielenkiintoisemmalta
Arvosana : 2/5
Arvostelu julkaistu : 2006-03-27
Arvostelija : Teemu Lampinen
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.