Jenny Wilson – Love And Youth
Vuonna 1975 Sölvesborgissa naapurimaassamme näki päivänvalon tyttönen nimeltä Jenny Wilson. Hänen matkalleen on mahtunut kaikenlaista mukavaa, mutta tunnetuimpana lienee First Floor Power -niminen yhtye. Kaksi albumia yhtyeensä kanssa julkaistua päätti Jenny tehdä maanläheisen sooloalbuminsa, ja täytyy myöntää, että on onnistunut tehtävässään kerrassaan erinomaisesti. Tältä albumilta välittyy maaseudun rauha, akustiset kitarat, minimalistiset biitit ja heleä, jopa aavistuksen haikea vokalisointi.
Levy tarjoaa yllä lueteltujen ominaisuuksien lisäksi aavistuksen neroutta tai taiteellisuutta. Noiden kahden, ja siihen lisättynä hulluuden, raja lienee suhteellisen häilyvä. Lienee paikallaan puhua taiteellisen sijaan pikemminkin taidokkaasta. Esimerkiksi avausraita Crazy Summer on kuin Massive Attack ilman biittiä. Sen jälkeen vaihdetaan sujuvasti single-kappaleen Summer Time – The Roughest Timen vilpittömään kesänodotusfiilikseen, vaikka kappaleen nimestä hieman toisenlaisen kuvitelman saakin. Kesä on tulossa, joten tässä erinomainen kappale fiilistellessä tulevaa. Samaan kategoriaan, tosin ärsyttävine taputuksineen, kuuluu Let My Shoes Lead Me Forward. Sen hyväntuulisuus tarttuu, vaikka ulkona ei vielä kovin houkutteleva keli olekaan.
A Hesitating Cloud of Despair on ihana, valloittavan rietas kappale, joka aikaansaa aivan uudenlaisen merkityksen singer-songwriter -kategorialle. Merkillistä on se, että Jenny ei oikein mahdu tuohon lokeroon, vaikka selkeästi sitä edustaakin. Jotta homma menisi tarpeeksi vaikeaksi, on välillä sellainen fiilis, että äänessä on Sarah Bettens, joka on nauttinut punaviini-illallisen yhdessä taideakatemiassa opiskelevan ystävänsä kanssa. Kuitenkin se maanläheisyys on levyllä vahvasti läsnä. Kenties jopa liiankin kanssa. Välillä tuntuu, että kaikki tämä hentoisuus ja kuulaus tarvitsisi aavistuksen lihaa ympärilleen. Uskon, että live-tilanteessa kyseinen asia korjaantuu kepeästi. Mielenkiintoinen nainen, mielenkiintoinen levy ja mielenkiintoinen keikka tulossa Tavastialla.
Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2006-04-13
Arvostelija : Jarno Leivo
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.