Levyarvostelut

Malice – Resistance

Ihmeellistä, kuinka yleistä on kuulla nuorten bändien soundissa selkeitä kaikuja Children of Bodomista ja In Flamesista. Eikä tämä todellakaan ole aina uraansa vielä viritteleville orkestereille hyödyksi, sillä molemmat yhtyeet ovat vieneet juttunsa siihen pisteeseen, että enempi jäljitteleminen saa lopputuloksen kuulostamaan vain vesitetyltä versiolta alkuperäisestä. Ja siihen tuskin yksikään orkesteri tieten tahtoen pyrkii.

Mutta siellä ne tutut nimet komeilevat, nimittäin Malicen “suurimmat vaikuttajat”-listalla. Melodinen mättö on siis homman nimi, ja vuonna 2004 perustettu Malice kyllä onnistuu hommassaan ihan kohtuullisesti. Bändi soittaa kiitettävän tarkasti ja parhaimmillaan riffit saavat etusormen ja pikkurillin ponnahtamaan nyrkistä ojoon. Esimerkiksi Life in Miseryn kevyehkö väliosa kuuluu tähän osastoon.

Kolme seikkaa kuitenkin tiputtavat demon alempaan keskisarjaan. Ensinnäkin nuorta bändiä vaivaavat vielä lukuisat lapsentaudit – erityisesti se kuuluisa oma juttu on vielä vahvasti hakusessa ja edellä mainittujen bändien vaikutus kuuluu läpi demon kiusallisen selkeänä. Toiseksi vokalisti ei ole vielä muun bändin kanssa samalla tasolla. Laulajalla on raakuntansa kanssa vielä paljon treenattavaa, jotta siihen tulisi lisää tuikitärkeää karismaa ja primitiivistä raakuutta. Kolmanneksi demo on äänitetty treenistiloissa, ja vaikka jälki ei ole suoranaisesti huonoa, voi nykypäivän omakustanteilta odottaa enemmän. Erottelu on kyllä sikäli saatu mallilleen, että kaikki soittimet ja stemmat erottuvat selkeinä, mutta kokonaisuus jää kovin ponnettomaksi.

En halua kuitenkaan missään nimessä väheksyä Malicea, vaan uskon vilpittömästi, että bändillä on tulevaisuutta. Kuten sanottu, monet perusasiat ovat yhtyeellä jo hyvin hanskassa ja kun projekti muutaman vuoden vielä kypsyy, niin ollaan varmaan jo pitkällä. Ei siis muuta kuin hommiin.

Arvosana : 2/5
Arvostelu julkaistu : 2006-04-18
Arvostelija : Saku Schildt

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.