Levyarvostelut

Sinamore – A New Day

Sinamore on kulkenut kivikkoisen taipaleen kohti ensimmäistä kokopitkää. Albumi oli jo valmis, kun ensimmäinen levydiili jouduttiin purkamaan yhteistyön osoittautuessa mahdottomaksi. Kun Napalm Records tuli hätiin, päätti bändi levyttää albumin biisit uudestaan satsaten parempaan tulokseen. Tätä ennen bändi on ehtinyt tehdä viisi demoa vuosina 1998-2004, kolme ensimmäistä nimellä Halflife ja sitten kaksi nimellä H/L. Viimeksi mainittujen arviot on löydettävissä myös Noise.fi:n sivustolta.

Melodista melankolista metallirokkia, sitähän tämä bändin esikoinen pitää sisällään. Samaa sarkaa kuin Sentenced, Charon, To/Die/For ynnä muut. Sävellyksistä tai soitosta ei löydy muuta moitittavaa kuin se, ettei niistä nouse esiin mitään seikkaa miksi tai millä saralla Sinamore olisi parempi kuin muut samaan genreen liitettävät bändit. Ote voisi siis olla persoonallisempi.

A New Dayllä biisivalikoima on tasavahvaa, mutta samalla myös melko tasapaksua. Keikkatilanteessa Sinamoren musiikki saa varmasti hyväksyvän “ihan hyvää” -arvion ja pään nyökyttelemään tahdissa – ainakin sen ensimmäisen vartin ajan. Luulen kuitenkin, ettei mielenkiinto kanna sen pidemmälle, sillä paitsi että meininki voisi olla persoonallisempaa, se voisi myös olla rohkeampaa. Aistin tiettyä varovaisuutta erityisesti laulussa. Lisäksi laulaja Mikko Heikkilän englannin kielen ääntämyksessä on luontevoittamisen varaa.

Levy on hyvin sujuvaa kuunneltavaa ja oivallista esimerkiksi pohjien ottoon, sillä perushomma miehillä on hallussa. Omaksi suosikikseni nousi albumin tunnepitoisin ja hitain viimeinen biisi, The Art of Regret. Siinä Mikko Heikkilä laulaa tunteisiin vetoavasti eikä pidättele, kuten muissa biiseissä pääosin tekee. Toivottavasti bändi kasvaa potentiansa mukaisesti ja seuraava kokopitkä on vaihtelevampi kokonaisuus.

Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2006-03-25
Arvostelija : Pipsa Parkkinen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.