Levyarvostelut

Rivendell – Farewell – The Last Dawn

Rivendell jatkaa musiikillista samoamistaan Keski-Maassa kolmannella pitkäsoitollaan Farewell – The Last Dawn. Jos Rivendelliä on voinut aikasemmin hyvällä tahdolla kutsuakin bändiksi, on uusi pitkäsoitto jopa liioitellusti bändin ainoan jäsenen, Falagarin, projekti. Mies on nimittäin levyn takana sataprosenttisesti, jopa kansilehtien suunnittelua myöden.

Musiikillisesti Rivendell on varsin yksinkertaista folk-metallia selkein black-vaikuttein höystettynä. Kuten fantasian ystävät voivat bändin ja biisien nimistä päätellä, kappaleiden aiheet ammentavat sisältönsä jopa häiritsevän tarkasti J.R.R. Tolkienin luomasta Keski-Maasta. Metallimusiikin saralla hobitit, haltijat ja örkit alkavat olemaan niin läpikaluttua kauraa, ettei edes itseni kaltainen fantasian suurkuluttaja voi olla tuntematta pientä kiusaantumista. Asiaa ei luonnollisesti helpota aiheesta tehty elokuva-trilogia, joissa samoja Tolkienin kirjoittamia lauluja tulkitaan kenties hieman alkuperäistä tarkoitustaan lähemmässä kontekstissa.

Rivendell on musiikissaan valinnut hyvin toimivan peruslinjan, jossa fantasiamaailmoista tuttua hyvän ja pahan selkeää vastakkainasettelua korostetaan musiikillisesti mahdollisimman suurella kontrastilla. Levyltä löytyy siis sekä varsin mainiosti toteutettua eteeristä haltijoiden metsä-iloittelua että Mordorin-katkuista örkki-örinää ja Sauronin goottilaista jäyhyttää. Levy on varsin tasalaatuinen, ja oikeassa mielentilassa varsin nautittavaa kuunneltavaa. Kyynisesti kuulostellen Falagarin paikoin hellyyttävänkin naiivi ote saattaa kuitenkin häiritä.

Farewell – The Last Dawn on yksi Tolkien-teemalevy muiden joukossa. Se ei missää nimessä kuulu saran naurettavimpiin tai teknisesti huonoimpiin teoksiin, mutta esimerkiksi kotoisen Battleloren tasolle on Rivendellillä vielä matkaa.

Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2006-04-07
Arvostelija : Atte Jaakkola

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.