Levyarvostelut

Ville Leinonen & Valumo – Uuden Aamun Lauluja

Ville Leinonen & Valumo koostuu tätä nykyä neljästä jäsenestä, joista keulahahmo Ville Leinonen toimii solistina ja Valumon puolella vaikuttavat Tuomas Luukkonen, Jere Leinonen ja Tommi Salminen. Orkesterilta ilmestyi viime kuun lopulla kolmas pitkäsoitto, joka kantaa nimeä Uuden aamun lauluja.

Levy on kasattu kymmenestä biisistä, joiden tyyli vaihtelee yllättävänkin paljon. En ole kyseisen orkesterin kulkua sen tarkemmin seurannut, mutta uskoisin tämän uuden levyn olevan edellisiä levyjä rokkaavampaa materiaalia. Kyseisen orkesterin musiikkia en uskalla mennä rajaamaan mihinkään genreen, kun yhdessäkin kappaleessa voi olla vivahteita rockiin, iskelmään, westerniin jne. Hämäävintä levyssä onkin sen laajuus. Levy ei useammallakaan kuuntelukerralla uponnut minun päähäni niin, että tajuaisin kaikki kikat, mitä biiseissä on käytetty. Levy sisältö ei ole mitenkään hermoja raastava, koska olen kuunnellut levyn useampaan kertaan läpi eikä ärtymystä ole havaittavissa. Levyltä löytyy vähän rauhallisempia akustisia biisejä ja sitten vähän uskaliaampia rock-vetoja.

Pistää miettimään, että onko tämä levy erilaisten tyylisuuntien kokeilua tulevaisuuden varalle? Levy on hyvä kaikessa monimutkaisuudessaan, mutta ehkä se monimutkaisuuskin häviäsi, jos ei pakottamalla pakottaisi itseään kuuntelemaan tätä levyä ja yrittäisi saada siitä jotain irti.

En oikeastaan tiedä kenelle tätä levyä voisi suositella. Ainakin kaikille Ville Leinosen ja Valumon aiemmista levyistä pitäville. Niille jotka eivät tiedä minkälaista ääntä Valumo päästää, suosittelen käymään keikalla tai kuuntelemaan parit raidat ennen levyn hankkimista.

Bändi on tällä hetkellä levynjulkaisukiertueella ympäri Suomea. Uskoisin bändin myös näkyvän ensi kesän festareilla, koska kysyntää näytti olevan viime kesänäkin. Itse jään ainakin odottamaan lisää uutta materiaalia orkesterilta. Josko siihen mennessä olisin saanut sisäisen valumoni toimintakelpoisemmaksi arvostelua varten.

Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2003-02-12
Arvostelija : Ismo Korhonen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.