Malpractice – Deviation From The Flow
Kymmenisen vuotta sitten thrashilla aloittanut kouvolalaisrykmentti Malpractice ei ole ollut suomimetallin aggressiivisimpia uraohjuksia. Debyytti julkaistiin syksyllä 1998, minkä jälkeen miehistö on pitänyt välivuosia ja soitellut muissa kokoonpanoissa. Pari vuotta sitten nauhalle kuitenkin saatiin siinä määrin laadukasta demomateriaalia, että Spinefarm kiinnostui huomattavasti melodisempaan suuntaan liukuneesta yhtyeestä. Anssi Kipon ohjauksessa purkitettu Deviation From The Flow esittelee kypsän orkesterin, jolla ei ole enää tarvetta paukutella turhaan henkseleitä.
Musiikillisesti Malpracticea voi kuvailla pääosin keskitempoiseksi ja ajoittain sangen kevyeksi melodiseksi heviksi, mutta kappaleet venyvät ja koostuvat paikoin niin moninaisista osista, että voidaan puhua myös miedosta progeilusta. Pääpaino ei ole kertosäkeissä, mutta niistä on parhaimmillaan saatu sangen tarttuvia. Esimerkiksi The Industryn nykyajan työelämää kritisoiva tilitys tarttuu helposti takaraivoon. Kappale tuo teemallaan ja hieman tyylilläänkin mieleen Age of Silence -tähtikokoonpanon Acceleration-pitkäsoiton, joka kritisoi voimakkaasti elinkeinoelämän nykytilaa. Circles in the Sand puolestaan yhdistelee tarttuvia leadeja sekä maukasta laulumelodiaa erittäin onnistuneesti. Ässämelodioista huolimatta levyn vahvuuksiksi nousevat tasaisen varma materiaali ja yhtyeen vakuuttava ote.
Tunnelma on kautta levyn rauhallisen pohdiskeleva, ja ajoittain läpi kuuluvat 80-luvun vaikutteet tekevät yleisvireestä vuoroin toiveikkaan, vuoroin huolestuneen. Kyseessä on siis sangen yleinen reaktio maailman tilaa tarkasteltaessa, ja samaa ajatusta on ilmeisesti yritetty kiteyttää myös levyn kanteen. To/Die/Forista tuttu Joonas Koto riffittelee ja sooloilee miellyttävän rennolla sekä ammattimaisella otteella, ja vokalisti Mika Uronen venyttelee äänijänteitään vaivattomasti, joten musiikillinen osaaminen tukee pätevästi onnistunutta materiaalia.
Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2006-03-02
Arvostelija : Antti Kavonen
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.