Levyarvostelut

Redrama – Street Music

Näinä synkkinä ja totisina aikoina on aina ilo kuulla hyvällä mielellä tehtyä musiikkia. Kaiken muottiin väännetyn, ilmeettömän tusinatavaran keskellä on miellyttävää törmätä levyihin, joista kuvastuu artistin into ja ilo tehdä musiikkia. Tästä on mielestäni kyse Redraman uusimmalla levyllä. Vaikka aiheet voivat olla vakavia, ei niitä ole pakko pusertaa ulos veren maku suussa, vaan on täysin luvallista pitää siinä sivussa hiukan, tai paljonkin, hauskaa.

Menevä, mutta pienellä haikeudella maustettu levyn avaava nimikkoraita tuo heti kättelyssä kiekon hyvät puolet esiin: Redraman toimiva, näppärä päräytys, eteenpäin rullaavat liveinstrumentaatioon nojaavat taustat ja yleinen huoleton ilmapiiri saavat pään nyökkymään hyväksyvästi ensitahdeista lähtien. Kappalemateriaali on yleisesti ottaen tasavahvaa ja tarpeeksi vaihtelevaa. Esille voitaisiin nostaa menevä Street Music ja hitaammalla puolella hiuksen hienosti tylsyyden ja minimaalisen tarttuvan vaiheilla taiteileva Off Your Chest, haikean maalaileva Feet to Work, Rest of Your Life ja maailman kiirettä pohtiva Let Me Go. Selkeästi pois paikoiltaan on rokkikitaralla ryyditetty I Can’t Help Myself, joka on huonolla riffillään ja aivan liian ponnettomalla tuotannollaan täysin turha pala muuten sangen maukkaassa kakussa ja paikoillaan junnaava Today Just Ain’t The Day.

Muuten levyltä ei varsinaisesti huonoja kipaleita sitten löydykään. Redramalla on selkeästi enemmän reggae-vaikutteita kuin aiemmin ja monin paikoin räbäytyksestä tulee mieleen länsinaapurin Looptroop ja etenkin sen nokkamies Promoe. Joskus miekkosen nasaali, erittäin artikuloitu ulosanti tuntuu liian karkealta pehmeisiin taustoihin ja hiukan rennommalla otteella ei häiritsevää kontrastia pääsisi syntymään. Vierailijoita levyltä löytyy yksi, Elastinen, jonka panos ei ainakaan pelasta muutenkin mitäänsanomatonta kappaletta

Redrama on tuonut kansalle hienon, monipuolisen hiphop-levyn, jonka valttina on orgaanisuus ja monesta nykylevystä puuttuva sielukkuus. Suosittelen ehdottomasti kuuntelemaan!

Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2005-11-01
Arvostelija : Olli Ripatti

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.