Levyarvostelut

Khold – Krek

Norjalainen Khold on ollut varsin tasainen orkesteri niin julkaisutahdiltaan kuin materiaaliltaankin. Neljännellä täyspitkällä herrat kattavat jälleen pöytään keskitempoista ja riffivetoista black metalia, jonka tunnistettavimpiin elementteihin kuuluvat vokalisti Gardin rahiseva ääni ja terävät kitaravallit. Välillä tunnelma muistuttaa uudempaa Satyriconia sekä Darkthronea, mutta groovekuvioita suoltava basso ja rumpalin hillitty paukutus erottavat suurimman osan ajasta Kholdin norjalaisista kollegoistaan.

Krekistä on vaikea löytää mitään erityisen negatiivista, mutta silti sen jättämä vaikutelma ei ole kovin kummoinen. Vaikka tuotanto on kirkas sekä sopivan raskas ja kappaleiden joukossa on toimivia riffejä, ei albumissa ole mitään sellaista, mikä pakottaisi palaamaan sen ääreen enää myöhemmin. Kokonaisuus tuntuu melko varman päälle pelatulta, ja hiotun kuuloinen lopputulos on eittämättä teknisesti moitteeton. Valitettavasti se on myös aavistuksen tylsä.

Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2005-11-07
Arvostelija : Jere Salonen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.