Levyarvostelut

No Turning Back – Rise From The Ashes

Keski-Euroopassa hardcore elää ja voi hyvin, vaikka et sitä uskoisikaan. Ympäri Eurooppaa putkahtaa koko ajan esiin loistavia bändejä. Kun sitten aletaan katsastamaan hieman pidempää uraa tehneitä bändejä, kääntyy huomio tällä kertaa Hollannin suuntaan. No Turning Back on orkesteri joka soittaa hardcorea samaan tyyliin kuin idolinsa, vanhat New York -hardcorebändit. Varmastikaan orkesterit kuten Cro-Mags, Raw Deal ja Breakdown eivät ole jääneet pojilta kuuntelematta.

Kahdeksan vuoden olemassaolonsa aikana No Turning Back on julkaissut tukun levyjä ja nyt on viimeinkin myös Euroopassa CD:nä julkaistu bändin tuorein Rise From The Ashes -miniCD. Levy on julkaistu myös rapakon takana Bridge 9 Recordsin kautta ja lättyähän on jo saanut jonkin aikaa seiskatuumaisen muodossa. Eroa seiskapainokseen on CD:llä hieman, sillä levyltä löytyy extrana No Turning Back / The Deal -split-seiskan NTB-puoliskon kolme biisiä.

Bassopohjaisella rytmittelyllä levyn aloittaa True Colors -raita joka lähtee käyntiin todella sutjakasti ja edustaa tiukkaa keskitempo hardcorea juuri niinkuin pitääkin. Välillä tahti tietysti kiihtyy, mutta kyllähän täältä tanssikohtiakin löytyy reilusti. Mieleen tulee ensimmäisestä biisistä hieman vanha Cro-Mags ja eräs hieman tuoreempi bändi nimeltään Justice. Rise From The Ashesin kuusi kappaletta tarjoavat todella mallikasta EU-hardcorea, joka iskee pirun hyvin ainakin minuun. Keskitemmosta siirrytään jälleen nopeaan paahtoon Tomorrow Will Be Differentissä ja samalla linjalla liikkuva Rise From The Ashes pitää pelin tehokkaasti liikkeessä. Vanhempi materiaali The Deal -splitiltä on melko saman tyylistä kuin uudempikin, mutta kehitystä on selkeästi uusissa kappaleissa tapahtunut. Suoraviivaisempi Play My Game sylkee suoraan päin kasvoja ja Breakdown coveri Vengeance irtoaa myös tyylikkäästi NTB:n pojilta.

No Turning Back on erittäin varteenotettava bändi Euroopan hardcoreskenessä ja nyt bändiä kuullessani hieman harmittaa, että pojat peruivat taannoisen kiertueen Rejuvenaten kanssa. Tosin NTB:tä korvannut Bleed Into One näytti myös kyntensä tehokkaasti. Livetilanteessa tämä nimittäin varmasti toimisi vieläkin paremmin. Suosittelen tsekkaamaan No Turning Backin, sillä hollantilaiset todellakin tietävät mitä tekevät.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2005-10-17
Arvostelija : Markus Veijalainen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.