Old Dead Tree, The – The Perpetual Motion
Vajaat kymmenen vuotta soittopuuhissa viihtynyt The Old Dead Tree tarjoilee
toisella pitkäsoitollaan reteän annoksen ranskalaista hybridimetallia.
Tuottaja Andy Classen ylistää suojattejaan, jotka hänen mukaansa yhdistelevät saumattomasti
ääripään metallia ja dark rockia popin keveyteen. Käytännössä tämä
merkitsee keskitempoista tunnelmametallia, jota ajoittain höystetään melodisella
kuololla, energisillä rockrypistyksillä sekä rauhallisilla suvantohetkillä.
Lähin vertailukohde lienee Katatonian muutaman vuoden takainen
tuotanto.
Tukevasoundinen levy tarjoilee ajoittain miellyttävän melankolista riffittelyä, mutta tärkein rooli on varattu vokalisti Manuel Munozille, joka suoriutuu tehtävästä pääosin hyvin Serj Tankianilta kuulostavalla surumielisellä äänellään. Myös tuimat murinat irtoavat tarvittaessa kurkusta yllättävän vaivattomasti, joten yksipuolisuudesta ei pääse syyttämään materiaalia eikä ulosantia.
The Perpetual Motionin jokseenkin persoonallinen ilme tekee levystä nautittavaa kuunneltavaa, mutta klassikon aineksia siinä ei ole. Hyvätkään melodiat eivät ole riittävän koskettavia tai mieleenjääviä. Yhtyeen palikat ovat kuitenkin suurin piirtein oikeilla kohdillaan, joten nimi kannattaa painaa mieleen tulevien julkaisujen varalta.
Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2005-11-23
Arvostelija : Antti Kavonen
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.