Jack Frost – Wannadie Songs
Kas tässäpä “hilpeä” bändi. Ensin luulin, että tämä on se Jack Frost, mutta tarkempi tutkiskelu osoittikin, että tässä on bändi, joka kantaa tismalleen samaa nimeä.
Genrellisesti tämän voisi livauttaa johonkin doomin ja goottihipellyksen väliin. Sen verran tummansävyistä, vähän laahaavaa musiikkia tämä plätty tarjoili kuuloelimilleni.
Ehdottomasti suurin plussa koko alumilla oli erittäin Peter Steele -tyylinen vokalisointi, joka pisti korvaan suorastaan seipään lailla. Siksi olikin pakko tarkistaa, ettei tämä ole Steelen sivuprojekti. Noh, tietenkään sivuilta ei löytynyt juurikaan mitään infoa mistään, joten se siitä tarkistuksesta. Toisen kuuntelukerran jälkeen mielipuoleen juolahti, että tämähän on vähän kuin Tiamat Wildhoney-albumilla! Ei paha sekään.
Wannadie Songs on toisaalta mainio albumi ja toisaalta taas raskautensa vuoksi ahdistava levy. Ei tätä kovin montaa kertaa peräkkäin voi kuunnella. Joka tapayksessa levy on uudeksi tuttavuudeksi melko mielenkiintoinen ja sopii parhaiten wannabe-gooteille… ha!
Arvosana : 2/5
Arvostelu julkaistu : 2005-08-11
Arvostelija : Sarita DeFeis
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.