Mockshot – Time For Denial
Autotallista suoraan stagelle, häpeilemättä. Sellaisella periaatteella karkkilalainen Mockshot hoitaa saatekirjeensä mukaan bisnekset. Ja mikäs on stagelle painaessa, kun on kasassa näin tiukka paketti. Tulee meinaan esiintymislavoille kummasti eloa, jos porukan livesoitto potkii läheskään yhtä tehokkaasti kuin levyllä.
Mockshot soittaa ikiaikaista rokettirollia pienellä retroilulla maustettuna. Hivesit ja muut vastaavat kuuluvat taustalla, mutta Mockshot ei suinkaan jää kollegoittensa varjoon mitä taitoon tulee. Biisit potkivat tehokkaasti, ja sinkun molemmat kappaleet saavat puntit tärisemään. Yhtyeen pätevyydestä kertoo esimerkiksi se, että vaikka Time for Denialin kertosäe toistaa taas kerran sitä kulunutta Like a Hurricane -sointukiertoa, niin lopputulos on freesi kuin kurkkupastilli.
Orkesteria on siunattu myös varsin osaavalla vokalistilla. Voima-Saloksi itseään kutsuvan nokkahahmon äänestä löytyy rutosti niin karismaa kuin särmääkin. Miehen kookas ulkoinen habitus saa myös epäilemään, että keikoilla mikin ääressä törröttää metka ilmestys: laulua kun ei äkkiseltään arvaisi ison ja partaisen äijänkörilään luikauttamaksi. Erikseen täytyy kehua myös sähköjäniksen energialla kannujaan paukuttavaa Rick Thundersonia.
Jälleen kerran voisi rutista omaperäisyyden ja sen jonkin oman jutun perään, mutta loppujen lopuksi kappaleita kuunnellessa ei niihin paljoa muutoksia kaipaa. Toivoa sopii, että orkesteri saisi tehtyä lähiaikoina kokopitkän levyn yhtä tasokasta tavaraa. Saisi Suomen rokkiskene piristystä.
Arvosana : 5/5
Arvostelu julkaistu : 2005-09-30
Arvostelija : Saku Schildt
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.