Mind Ripper – Kahos Humana
Ensivaikutelma ranskalaisesta Mind Ripperistä ei ole erityisen positiivinen. Sekä bändin että debyytin nimet kuulostavat kahden tähden brutalodeathilta, ja kiekon julkaissut Adipocere Records on tunnetusti onnistunut haalimaan talliinsa heikkojakin esityksiä. Muutaman raidan jälkeen käy kuitenkin ilmi, että valinta on tällä kertaa osunut nappiin, sillä Kahos Humana on kaikkea muuta kuin tylsää kuolonmetallikaahausta.
Ranskalaisilla tuntuu olevan oma tyylinsä tehdä asioita myös musiikin saralla, eikä Mind Ripper ole poikkeus. Yhtymäkohtia skandinaaviseen, amerikkalaiseen tai itäblokista saapuvaan blackiin on varsin vähän, ja kappaleista huokuva tunnelma tuo mieleen lähinnä muita patonkimaan kokoonpanoja, esimerkiksi mitä mainioimman Crystaliumin. Kollegoidensa tavoin yhtyeen valttikorttina ovat sotaisan juhlavat mutta toisaalta surulliset melodiat sekä laulajan huutava vokalisointi, jotka tekevät Kahos Humanasta varsin omalaatuisen julkaisun.
Miinuksen orkesteri saa hieman vetelästä tuotannosta, jonka vuoksi musiikki ei pääse täysin oikeuksiinsa. Rummut, basso ja laulu kuulostavat harvinaisen selkeiltä, mutta samalla kitarat ovat hautautuneet liiaksi taka-alalle, ja lopputuloksesta puuttuu ripaus aggressiivisuutta. Siitä huolimatta kyseessä on nautittava ja omaperäinen kokonaisuus, jollaisia ei kovin usein tule vastaan.
Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2005-06-17
Arvostelija : Jere Salonen
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.